“BAŞKAN GENÇ ŞAMPİYONLARI AĞIRLADI” “BAŞKAN GENÇ ŞAMPİYONLARI AĞIRLADI”

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Akoluk Mahallesi’ndeki 2 işletmede yeni tip Şap (Sat-2) virüsü tespit edilmesiyle 85 mahallede karantina uygulaması başlamıştı. Konu ile alakalı Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın açıklamalarda bulundu. Sayın: “Trabzon’da iki işletme haricinde hastalığın bulaştığı yer yok. Hastalık tespit edildi ve dağılmadan önlem alındı.”

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sayın, “İlgili işletmede karantina tedbirleri alındı ama mevzuat gereği hastalık çıkan işletmenin 10 kilometre çapında hayvan hareketi kısıtlanıyor. Ortahisar’ın bütün mahalleleri, Maçka’nın giriş bölümü ve Yomra’nın bir kısmında hayvan giriş çıkışı yapılamıyor. Kurban için kesim yerlerine hayvanı götürmekte sakınca yok. Karantina olan bölgelerde insanlar hayvanlarını evlerinin önünde kesebilirler.”

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sayın, “Şu an endişe edilecek bir durum yok ben besicilerden işletmelerden şunu rica ediyorum çevrenizde aşısını olmamış hayvanlar var ise müracaat etsinler ve aşılarını yaptırsınlar. Hastalık insanlara bulaşmıyor bu anlamda halk sağlığını tehdit eden bir durum yok ama hayvan sağlığını tehdit edecek boyutu büyük.”