banner92

banner77

YEREL YÖNETİMLERİN EN BÜYÜK TEŞKİLATI TRABZON’DA BULUŞTU

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG MEWA) Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Trabzon’da toplandı. Ulusal ve uluslararası ilginin yoğun olduğu Dirençlilik Forumu ve Yönetim Kurulu Toplantısı’na Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, UCLG MEWA Eş Başkanı Murat Zorluoğlu ile ilgili söylediği sözler damga vurdu. Başkan Zorluoğlu’nu belediyecilik alanında büyük bir lider olarak gördüğünü vurgulayan Başkan Altay, “4 yılda Trabzon’a kazandırdığı projeler hepimiz açısından büyük farkındalık oluşturdu” dedi.

Ana Kategori 24.06.2023, 11:28 Ahmet Kamburoğlu
YEREL YÖNETİMLERİN EN BÜYÜK TEŞKİLATI TRABZON’DA BULUŞTU

Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG MEWA) Dirençlilik Forumu ve Yönetim Kurulu Toplantısı, Trabzon’da yapıldı. 16 ülkeden 250’yi aşkın üyesiyle en büyük uluslararası teşkilatlardan biri olan UCLG MEWA ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen toplantıya Türkiye’den ve üye ülkelerden yoğun ilgi gösterildi.

MUTLULUK VE ONUR DUYUYORUM

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, açılış konuşmasına misafirlerini selamlayarak başladı. Çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “UCLG yani Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı, farklı ülkelerden ve bölgelerden 240 bin kentin ortak sesidir ve yerel ve bölgesel yönetimlerin temsil edildiği en büyük uluslararası teşkilattır. Bugün çatısı altında toplantılarımızı gerçekleştireceğimiz UCLG-MEWA da 16 ülkeden 250’yi aşkın üyesiyle bu büyük teşkilatta Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’nin yerel ve bölgesel yönetimlerinin bakışını yansıtan bir bölgesel yerel yönetim birliğidir. UCLG-MEWA’nın bir üyesi olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan ve sizleri güzel şehrimizde misafir ediyor olmaktan çok büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLECEK

Toplantı ile ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “UCLG MEWA olarak yönetim kurulu toplantımızı yaparak hem geçmiş dönemdeki çalışmaları değerlendirecek hem de önümüzdeki dönemde yapacağımız kararları Trabzon’da almış olacağız. Yakın zamanda büyük bir deprem felaketi yaşamış bizler için bu organizasyonu daha da anlamlı kılan bir husus var. Çünkü bu toplantının ana teması ‘Afet Riskinin Azaltılması ve Kent Direncinin Artırılması’ olarak belirlendi.  Bu vesileyle geçtiğimiz şubat ayında meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremde hayatını kaybeden 50 binden fazla vatandaşımıza bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu. 

DÜNYA NÜFUSUNUN YARISINDAN FAZLASI ŞEHİRLERDE YAŞIYOR

Kasım 2022 itibarıyla dünya nüfusunun 8 milyara ulaştığı Belirten Başkan Zorluoğlu, “Bu nüfusun yarısından fazlası şu anda şehirlerde yaşıyor ve bu hızlı şehirleşme 2050 yılında şehirlerde toplam dünya nüfusunun yüzde 70’e yakınının yaşayacağını işaret ediyor. Kentleşme oranının bu şekilde hızla artması, şehirlerde altyapıdan üstyapıya, ulaşımdan çevreye, ekonomiden sosyal hayata, barınmadan beslenmeye, kültürden sağlığa kadar birçok alanda çok çeşitli sorunları ortaya çıkarıyor.  Bu sorunlar deprem, sel, taşkın, orman yangını gibi doğal afetlerden kaynaklandığı gibi insan kaynaklı faktörlerden veya küresel salgın hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabiliyor ve yerel, bölgesel, ulusal hatta küresel krizlere yol açabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemiyi küresel krize, şubatta gerçekleşen deprem felaketini bölgesel ve ulusal krize örnek olarak gösterebiliriz” ifadelerini kullandı.

PLANLAMA VE UYGULAMA İSTİŞARE İLE YAPILMALI

“Şehirlerin yaşayabilecekleri sorunlara, tehlikelere, doğal veya insan kaynaklı afetlere ve risklere karşı hazırlıklı olmaları ve hızlı çözüm üretebilme kapasiteleri dirençli kent kavramını öne çıkarıyor” diyen Başkan Zorluoğlu, “Dirençli şehirler oluşturmada çok faktör var. Bunlardan bana göre en önemlilerden bir tanesi dirençli kentin oluşumunda planlama ve uygulama aşamasına kadar o şehirdeki tüm dinamiklerin bu işin içerisine alınması ve doğrudan katılım ve istişareyle bir planlama süreci yaşanmasıdır. Onun kadar önemli bir faktör de kent dirençliliğinin oluşturulmasında mutlaka uluslararası birikimden yararlanmanın bir zaruret olduğu gerçeğidir. İşte bu toplantımızın kentsel dirençlilik konusunda uluslararası birikimin aktarılması,  iyi uygulamaların öne çıkarılması ve birbirimizden öğrenme bakımından çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu önemli toplantıya dünyanın farklı bölgelerinden ve ülkelerinden katılım sağlayan siz kıymetli misafirlerimiz, umarım şehrimizde çok güzel anılar biriktirirsiniz” şeklinde konuştu.

DUMAN: DÜNYA İLE PAYLAŞMA İMKÂNI SUNDUK

Başkan Zorluoğlu’nun ardından söz alan UCLG MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman “Belediyelerimizin ihtiyaçlarına binaen daha önce başlattığımız ‘Dirençli MEWA’ programımıza hız kazandırdık. Yerel yönetimlere deneyim paylaşımı ve karşılıklı öğrenme imkânı sunduk. Dirençli NEWA anlayışımızın pratiğe dökülmesinde en önemli araçlarımızdan birisi eğitimlerimizdir. Afet riskini azaltma ve kentsel dirençlilik eğitimlerini geçen yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenledik. Forumumuz kapsamında 2. ayağı da belediyelerin katılımıyla Trabzon’da gerçekleştirdik. Bu eğitimlerle yerel dirençliliği arttırmayı hedefliyoruz. Depremden sonra belediye başkanları ile diyalog oturumunda Türkiye’den değerli başkanlarımızın depremlerle ilgili deneyimini dünya ile paylaşma imkânı sunduk. Forumumuzun ana gündemlerinden birini oluşturan Trabzon Dirençlilik Deklarasyonuna dikkatinizi çekmek isterim. Deklarasyon afetlere dirençli kentler kurma yolunda kentlerimizin önemli bir taahhüdü olacaktır” dedi.

EŞ BAŞKANLARDAN ZORLUOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Kyrenia Belediye Başkanı ve UCLG MEWA Eş Başkanı Murat Şenkul düzenlenen forum ve yürütülen çalışmalar nedeniyle teşekkürlerini sundu. Jounieh Belediye Başkanı ve UCLG MEWA Eş Başkanı Juan Hobeiche da ev sahipliği nedeniyle Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na teşekkür ederek “Bu toplantı, bizim organizasyonun güçlenmesine ve dirençliliğin arttırılmasına sebep olacaktır” dedi.

ALTAY: ZORLUOĞLU BELEDİYECİLİK ALANINDA BÜYÜK BİR LİDER

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Dönem Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın konuşmasının başında mevkidaşı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile ilgili söylediği sözler alkış aldı. “Bu anlamlı buluşmaya ev sahipliği yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu nezdinde bütün Trabzon halkına canı gönülden teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Başkan Altay, “Bu toplantılar bir taraftan gündemle ilgili konuştuğumuz ama daha da önemlisi farklı şehirleri tanımak, o şehirlerin vizyonunu kendi şehirlerimize taşımak adına önemli bir fırsat oluşturuyor. Geldiğimiz andan itibaren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının şehrine yaptığı çok önemli yatırımları görme fırsatımız oldu. Kendisini şahsen de belediyecilik alanında büyük bir lider olarak görüyorum. Çünkü belediye başkanlığından önce yaptığı işler ve 4 yılda Trabzon’a yapmış olduğu işler hepimiz açısından büyük bir farkındalık oluşturdu. Bizzat kendisinin tecrübelerinden istifade etmek adına sıklıkla aradığım Belediye Başkanımıza hem yerel yönetimler adına ülkemize yaptığı katkılardan hem de Trabzon’a yaptığı önemli çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ALTAY: ÇOK BÜYÜK MİRASA SAHİBİZ

Yerel ve bölgesel yönetimlerin yerelle sınırlı kalmayarak küresel vizyon üstlenmeye başladığını da vurgulayan Başkan Altay, “Dünyayı şekillendirmeye etkilere sahip şehirlerin varlığını görüyoruz.

Bizler çok büyük mirasa, tecrübeye sahibiz. Teşkilatımız geçmişin tecrübeleri ile şehirlerimiz inşa etmeye gayret ediyor. UCLG olarak aynı zamanda temel ilkelerimiz ve savunduğumuz değerlerle büyük bir misyon üstlenmiş durumdayız. Bu misyon barışı, refahı ve adaleti temsil etmektedir” diye konuştu.

TRABZON’DA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Açılış konuşmalarının ardından ‘Kentsel Dirençlilik’ konusunda panel bölümüne geçildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara karşı yürütülen çalışmalarla ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Organizasyon UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı, Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu İmza Töreni ve gala yemeğinin ardından sona erecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
banner94
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 14 37
2. Galatasaray 14 37
3. Beşiktaş 14 26
4. Kayserispor 14 26
5. A.Demirspor 14 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Kasımpasa 14 21
8. Rizespor 14 21
9. Antalyaspor 14 20
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 14 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 14 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Pendikspor 14 13
17. Başakşehir 14 12
18. Samsunspor 14 11
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 14 29
3. Bandırmaspor 14 26
4. Göztepe 14 26
5. Bodrumspor 14 24
6. Gençlerbirliği 14 24
7. Sakaryaspor 14 23
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 14 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Manisa FK 14 17
12. Boluspor 14 16
13. Ümraniye 14 15
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 14 12
18. Giresunspor 14 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Arsenal 15 36
2. Liverpool 15 34
3. Aston Villa 15 32
4. M.City 15 30
5. Tottenham 14 27
6. M. United 15 27
7. Newcastle 14 26
8. Brighton 15 25
9. West Ham United 14 21
10. Chelsea 15 19
11. Brentford 15 19
12. Fulham 15 18
13. Wolves 15 18
14. Crystal Palace 15 16
15. Bournemouth 15 16
16. Nottingham Forest 15 13
17. Luton Town 15 9
18. Everton 14 7
19. Burnley 15 7
20. Sheffield United 15 5
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 38
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Athletic Bilbao 15 28
6. Real Sociedad 15 26
7. Real Betis 15 25
8. Las Palmas 15 21
9. Valencia 15 19
10. Getafe 15 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Deportivo Alaves 15 16
14. Osasuna 15 15
15. Sevilla 14 13
16. Cadiz 15 12
17. Mallorca 15 11
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4
Yeni Sayımız
05.12.2023 05.12.2023

Aralık 2023

01.12.2023 01.12.2023

Kasım 2023

28.11.2023 28.11.2023

Kasım 2023

24.11.2023 24.11.2023

Kasım 2023

21.11.2023 21.11.2023

Kasım 2023

17.11.2023 17.11.2023

Kasım 2023