KADINA KARŞI ŞİDDET İNSAN HAKLARI İHLALİDİR KADINA KARŞI ŞİDDET İNSAN HAKLARI İHLALİDİR

Programa Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Belediye Başkan Vekili Enver İskenderoğlu, Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Hasan Topaloğlu, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Çobanoğlu, Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç, İlçe Müftsüsü Şükür Küçük’ün yanı sıra daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları ve esnaflar katıldı. Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, yaptığımız istişareler sonucunda ahilik haftası dolayısıyla ilçemizde bazı yerel esnaflarımız hafta dolayısıyla özel indirim uygulayacaklar dedi.

“YEREL ESNAFLARIMIZ BU HAFTAYA ÖZEL İNDİRİMLER YAPILACAK”

Ahilik kültürü ve esnaf olmanın geleneklerini açıklayan Başkan Kadem Sağlam, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “18-24 Eylül tarihleri arasında bu hafta 34.nü kutlayacağımız “Ahilik Haftası” nedeniyle bazı etkinlikler düzenledik. Ahilik teşkilatı ilk olarak Kayseri’de kurulmuş. Özlemle hasretle özlem duyduğumuz geçmişe dair ticari ahlakımızı hatırlamak ve yaşatmak için bizde hafta dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledik.  Odamız, Kaymakamlığımız, belediyemiz ve müftülüğümüz ile çeşitli etkinlikler yapmayı planladık. Zaman zaman çok üzücü anlar yaşadığımız ticari ahlakımız dediğimiz zaman, sağlam ticaretçi dediğimiz zaman, bu gün gelinen noktada ne yazık ki asil milletimizin torunları bu milletin kanını emen Müslüman’ın her türlü ırzına geçen, Yahudi ile ticaret yapmanın sağlam ticaretçi olduğunu söyleyebilen bir boyuta geldik. Çünkü tarihten ve geçmişten kopuk yaşamanın ezikliğini hissettiğimiz için tarihimizden, kökümüzden ve maneviyatımızdan koptuğumuz için bu gün bunları örnekliyoruz. Ümit ediyor ve inanıyoruz ki “Yiğit Düştüğü Yerden Kalkar” hesabı ile özellikle bölgemizdeki esnaf ve sanatkârlarımızda düştüğü yerden kalkacak. Ahlakta, bilimde, sanatta en üst seviyeye maneviyat olarak gelecek ve bütünleşecek. Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik Haftamızın tüm esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu haftaya mahsus yerel esnaflarımıza çağrıda bulunarak özel indirim yapacaklar ve bu esnaflarımız vitrinlerine özel uyarıcı levhalarını asarak indirim yapacaklarının müjdesini veriyoruz dedi.”

“AHİLİK KÜLTÜRÜ, SADECE EKONOMİK BİR BİRLİKTELİK DEĞİL”

Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan’da hafta dolayısıyla yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Ahilik kültürü sadece ekonomik bir birliktelik değil. Aynı zamanda ahlakı niteliklerin toplumun tüm kesimlerine egemen olmasını amaçlayan bir birlikteliktir. Dolayısıyla bu kültürün yaşatılması esnafımız arasında egemen kılınması hepimizin ortak sorumluluğudur. Dürüst ahlaklı bir esnaf anlayışıyla komşusunun çıkarını gözeten, kendi çıkarını ikinci plana bırakan düzgün, dürüst ve iyi insan yetiştirme felsefesinin adıdır Ahievran’ın düsturu.  Esnaf odaları bu düsturun esnaflar arasında yayılmasına vesile oluyorlar.

“AHİLİK KÜLTÜRÜ, SADECE EKONOMİK BİR BİRLİKTELİK DEĞİL”

Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışmasında Türkiye birincisi olan Merkez Yeni Camii İmam Hatibi Muhammet Saka’nın Kur-an tilavetiyle devam eden program ilçe müftsü Şükür Küçük’ün ahilik duasının ardından İlçe Müftülüğü ve Esnaf Sanatkarlar Odasının ortaklaşa hazırladıkları Ahilik kültür levhasının dağıtımıyla sona erdi.