Dünyada olduğu gibi Yurdumuz genelinde de ciddi ölümlere neden olan Coronaviriüs COVİD-19 tedbirleri kapsamında şenlikler 2 yıl yapılmamıştı. 2022 Yılına tekraren yapılmaya başlanmış ancak 2023 Yılında Yurdumuz da meydana gelen 6 Şubat yıkıcı depremlerinde de tekrar yapılmayan Şalpazarı Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayram şenliği meteoroloji tarafından mahalle muhtarlarına olumsuzluk durumlarına göre gönderilen bilgilendirmeden dolayı katılım yeteri kadar kalabalık olmadığı gözlendi.

 SUNUCU YANIK YİNE FARKINI GÖSTERDİ

 Sunucu Yanık Yine Farkını Gösterdi; Trabzon Şalpazarı Kaymakamlığı ve Şalpazarı Belediye Başkanlığıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla organize edilen şenlik renkli görüntüler eşliğinde yapıldı. Bu yıl 29 Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı şenliğine katılım sağlayanlara şenlik komitesi tarafından katılım yapanlar yöresel ezgiler eşliğinde horon teptiler. Şalpazarı Belediye Başkanlığı tarafından tertiplenen yöresel ürünlerden misafirlere ikramda bulunuldu. Programın sunucusu Erol Yanık zaman zaman bu etkinliğin yapılmasına destek olanların isimlerini anons yaptı, Bu günü anlam ve önemi bakımında Annelerimizin ve Anne adaylarının günü kutladı, Kadınlarımıza karşı şiddete hayır anonslarının yanı sıra öğrencisi tarafından öldürülen Öğretmenlere yapılan saldırıları da kınamasıyla etkinlik alanındaki halktan takdir aldı.

 ŞEHİT ANNESİNİ DUYGULANDIRAN AN

Şehit Annesini Duygulandıran An; Şalpazarı 29 Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı programı aynı zamanda yurdumuzdaki Anneler gününe denk gelmesinden dolayı ev sahibi Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız tüm anneler gününü kutladı. Ardından da  Şehit Annelerinden Şalpazarı İlçesi Üzümözü mahallesi sakinlerinden Mehmet & Kezban Al çiftinin 22 Mayıs 2016 tarihinde S.G. İskenderun Grup K.lığı bağlısı TCSG-73 K.lığı Çevlik/HATAY emrinde görevli iken 22 Mayıs 2016 tarihinde saaat 08.40 sularında Çevlik/Samandağı 2 mil batısında içerisinde 2 ceset bulunan bir cansalının yedeklenerek kıyıya intikali esnasında meydana gelen patlama (önceden planlanmış tuzaklamalı bombalı terör saldırısı) neticesinde şehit olan Alper Al’ın annesi Kezban Al’a anneler günü hediyesi ve çiçek takdiminde bulunuldu. Annenin bu anlamlı günde aldığı hediyenin karşısında evladım şehit olalı neredeyse önümüzdeki hafta 8 yıl olacak çok zor içim kan ağlıyor ne yapalım dedi. Trabzon AK Parti Milletvekili Vehbi Koç Anneler günü dolayısıyla Şehit Annesi Kazban Al’a çiçek sundu ardından da yaptığı konuşmada Türk Milletinin bu topraklarda özgür, bağımsız ve başı dik olarak yaşayabilmesi için şehitler verildiğini belirten Koç konuşmasına şöyle devam etti. Anamızın Allah acısını dindirsin, Acınız acımızdır, biz bunun farkındayız rabbim bizlere yardım eylesin kâfirin şerrinden muhafaza eylesin.

 BAŞKAN KURUKIZ, BİZ İLÇEMİZİN EKONOMİSİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“BEKİR AKTÜRK YENİDEN BAŞKAN” “BEKİR AKTÜRK YENİDEN BAŞKAN”

Kurukız, Biz İlçemizin Ekonomisi İçin Çalışıyoruz ; Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız Hıdrellez’in Orta Asya’dan bugüne kadar kıyafet gelenek ve göreneklerimizden ödün vermeden gelen bir kültür parçasıdır dedi. Bizleri bazı sosyal medya üzerinden yaptıklarımızı rıv rıv diye eleştiriyorlar. Bizler birlik beraberliğin devam ettirilebilmesi için etkinliği düzenlediğini belirten Kurukız bizim amacımız kemençe çalıp horon oynamak değil. Bizim amacımız İlçenin yöneticileri olarak Kültürüne destek olmaktır. Burada İstanbul’dan ve Gurbetten gelen insanlar var. Amacımız birliğimiz, beraberliğimizdir. Bu şenliklere katılım sağlayan esnaf kardeşlerimize destek olmaktır dedi.

 VALİ YILDIRIM ŞALPAZARI ACISU KÜLTÜR ŞENLİĞİNE KATILDI

Vali Yıldırım Şalpazarı Acısu Kültür Şenliğine Katıldı; Trabzon Valisi bu yıl zaman zaman bazı nedenlerden dolayı yapılması iptal edilen 29. Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı şenliğine katılım sağladı. Vali Yıldırım’ın Şalpazarı ziyaretine kendisi gibi Vali olan Yalova Valisi Hülya Kaya’da katılım sağladı. Şalpazarı Acısu şenliğine Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral İsmail Erdem, Rize İl Jandarma  Komutanı Albay Ali Güngör, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ahmet Yüksel Gülay’ın yanı sıra İlçe Kaymakamı Semih Memiş,  Şalpazarı Eğitim Kültür Sanat Turizm Dernek Başkanı ve Trabzon Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Keskin, siyasi parti temsilcileri kalabalık halk katılımıyla program son buldu. Ak Parti Trabzon Milletvekillerinden Vehbi Koç’da katılım sağladı.

 BAŞKAN KURUKIZ’DAN VALİLERE AĞASAR BALI HEDİYE

Başkan Kurukız’dan Valilere Ağasar Balı Hediye; Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız 29 Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı şenliğine katılım sağlayan aslen İlçemiz Şalpazarı Fidanbaşı sakinlerinden olan Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ve Yalova Valisi Hülya Kaya’nın Acısu şenliğine katılımından dolayı Başkan Kurukız yöre kültürü tanıtımının önemimden dolayı misafirlere Ağasar Balı hediye etti. Kurukız’dan Vali Yıldırım’a Şalpazarı Yöresine ait fotoğraf yarışmasında derece alan eser takdiminde bulundu.

 VALİ YILDIRIM’DAN ATA TOPRAĞINA ZİYARET

İHA-BHA ve Büyükliman Postası Gazetesi Muhabiri Özcan’ın Vali Yıldırım’a Ata Toprağındaki Şenliğe Katılma nasıl; Muhabir Özcan’ın Aslen Dedelerinin Şalpazarı Fidanbaşı mahallesinden 1917 seferberlik dönemlerinde göçtükleri Düzce ilinde doğan her fırsatta Şalpazarı’na ata toprağına aile yakınların ziyaretlerini kesmeyen Trabzon valisi olarak atanan Aziz Yıldırım bir anlamda ata toprağındaki Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı şenliğine katılımıyla ilgili duygu ve düşüncelerini sorduk. Yıldırım Memleketimizde görev yapmak ayrı bir mutluluk ayrı bir güzellik burada bu şenliğe katılmış o kadar bu mutluluğu katlıyor. Ben burada bu şenliğe katılım sağlayan Şalpazarı halkına da ayrıca teşekkür ediyorum Şalpazarı Kültürünü koruyan İlçelerimizin başında geliyor. Bu kültürü de kendilerinden sonraki nesillere de aktaracaklarına inanıyorum.

Acısu Şenliğinden Geriye Kalanlar; Acısu Kültür ve Bahar Bayramı şenliği için sabahın erken saatlerinde denecek kadar erken 07.00'da şenliğin yapılacak olduğu alana ulaştım. Önce sabah çorbamı içtim saat;10.00'a kadar Acısu şenlik alanında Jandarma tarafından kordon altına alınan Yanık Kahvesi yol ayrımının yanı sıra giriş kısımları arasında önceki yıllarda pazarcı esnafı geceden gelir yerlerini kaparlar sabahlara kadar gece eğlencesi olurdu. Artık yavaş yavaş yapılan yayla şenliklerini özelliğini mi kaybediyor yoksa günden güne zorlaşan hayat pahalılık mı bunun cevabını buradan anlatmak mümkün olmaz. Şenlik sahasında bazı eski yaşlı dostlarımıza rastlayarak onların görüşlerini aldık. Onların söylediklerini isimsiz kahramanlar misali siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz. Yaşlı kesim bizim dönemimizde yoksulluk, kıtlık vardı ancak bizler özümüzü kültürümüzü yaşatarak bu günlere gelmesi için çabaladık. Şu an günümüz gençliğinden şu bizim eski yaşadıklarımızdan bir şey kalmamış dediler.<Mustafa Özcan