"YURTDIŞINDA YATIRIM YAPAN GİRİŞİMCİLERE VERİLEN DESTEKLER ÇOK ÖNEMLİ" "YURTDIŞINDA YATIRIM YAPAN GİRİŞİMCİLERE VERİLEN DESTEKLER ÇOK ÖNEMLİ"

2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı (2023/7613) ve 2023 Yılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (2023/41) kapsamında yapılan 2023 Yılı Buzağı Desteklemesi’nin 2.Dönem Başvuruları başladı. Buzağı desteğinden faydalanmak isteyen yetiştiricilerin başvurularını 01.04.2024 17.06.2024 tarihleri arasında (14.06.2024 Cuma mesai bitimine kadar) İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor.

* Temel Destek kapsamında 750 TL/baş,

* Üreme Parametreleri Uygunluk Desteği; İlkine buzağılama yaşı en fazla 960 gün olan düvelerin buzağıları veya destekleme kapsamındaki buzağılaması ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre en fazla 600 gün olan ineklerin doğan buzağılarına ilave 300 TL/baş,

* Suni tohumlamadan doğan buzağılara ilave 450 TL/baş,

* Döl Kontrolü Protokolü kapsamındaki boğalardan, suni tohumlama sonucu doğan buzağılara ilave 200 TL/baş,

Buzağı desteklemesi şartlarını karşılayan buzağı başına ödeme birim miktarlarının 1-20 başa kadar Tamamı, 21-100 başa kadar % 75’i, 101-500 başa kadar % 50’si ödenir.

Desteklemeden Yararlanmak İçin Buzağıların;

- 2023 yılı içerisinde doğmuş olması,

- Küpelenerek TÜRKVET ve E-Islah sistemlerine kaydedilmiş olması ve buzağıların her iki veri tabanında doğdukları işletme numarası, cinsiyet, ana kulak numarası ve doğum tarihleri aynı olması,

- TÜRKVET kayıtlarına göre doğduğu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olması,

- Programlı aşılarının (Dişilerde Brusella ve Şap, Erkeklerde Şap) tamamlanmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş olması gerekiyor.

Başvuru Şekli, 2023 Yılı 2.Dönem Buzağı Desteklemesine başvuru yapmak isteyen yetiştiriciler, desteklemeyi hangi yetiştirici/üretici örgütü üzerinden almak istiyorlarsa, almak istedikleri örgüt üzerinden, kooperatifler aracılığıyla almak isteyenler bölge veya il üst birlikleri üzerinden, soy kütüğü ilave destekleme alacaklar damızlık sığır yetiştiricileri il birlikleri üzerinden; herhangi bir örgüt üye olmayanlar ise doğrudan İl/ İlçe Müdürlüklerine başvuracaklardır.

(1.Dönemde Başvurusu Olan Yetiştiriciler 2.Dönemde Tekrar Başvuru Yapamaz.)

Destekleme süresi içerisinde ve ilgili mevzuat kapsamında, buzağıların zamanında küpeletilmesi, TÜRKVET ve E-Islah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılması ve işletme bilgileri ile desteklemeye esas verilerin kayıt sistemlerinde güncellenmesinden yetiştiriciler sorumludur. Tüm yetiştiricilerimize önemle duyurulur.