Hükümet binası önünde çelenk sunumu ile başlayan kutlama töreni ilçe stadyumunda devam etti. İlçe stadyumundaki tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Törene Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Vakfıkebir Belediye Başkanı Fuat Koçal, İlçe Jandarma Komutanı Mert Oğuztarhan, İlçe Emniyet Müdür Vekili Mükrem Ilgıt Aksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Yunus Ali Civil yaptı. Müdür Civil konuşmasında; Bugün, Milletimizin Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlattığı kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan;  19 Mayıs'ın 105. Yıl dönümü.  Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugünde hepinizi en içten, saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Atatürk'ün 19 Mayıs'ta milli duygular içerisinde Samsun'da attığı ilk adım,  Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır.  İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan; 19 Mayısın 105. Yıl dönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz.

1A Yunus Ali Civil İlçe Gençlik Ve Spor Müdürü

“SİZLER: TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TEMEL TAŞISINIZ”

Sevgili gençler, Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919'da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı'nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de;  bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir. Unutmayınız ki sizler: Türkiye Cumhuriyetinin temel taşısınız. Unutmayınız ki: her 19 Mayıs'ta, Samsun'dan, elden ele Ankara'ya taşınan bayrağımız, rengini, Türk evlatlarının damarlarındaki asil kandan almaktadır.  Binlerce şehit vererek, yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

“SİZLER, TÜRK MİLLETİNİN GELECEĞİ, YARINLARIMIZIN TEMİNATISINIZ”

VAKFIKEBİR’Lİ HEMŞEHRİMİZE YENİ GÖREV VAKFIKEBİR’Lİ HEMŞEHRİMİZE YENİ GÖREV

Gelecekte, ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde; tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye'yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız.  Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için; bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü rehber edinerek çok çalışıp, İleride şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum. Programda; şiirler okundu, spor müsabakaları gerçekleştirildi. Çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve halk oyunları gösterileri ile tören sona erdi.

Haber: Sadık AYDIN