Toplumumuzda ‘Şaka Günü’ diye bilinen 1 Nisan gerçekten şaka mı, yoksa ‘Hile’ günü mü?

Hiç merak ederek araştıran oldu mu?

Günün ortaya çıkış tarihi, yıldan yıla küçük sekmelere uğraşa da şöyle anlatılır:

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya'daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini (Gırnata) kuşatır; ancak kış olması nedeniyle kuşatma uzun sürer, kale iyi korunmaktadır...

Haçlı ordusu komutanı ise kafasında değişik taktikler planlamakta ve Müslümanları tuzağa düşürmeye çalışmaktadır ve planını 31 Mart gecesi açıklar.

Bir elinde Kur’an, bir elinde İncil, kaledekilere seslenerek; "Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım" der.

Bunun üzerine Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı, “Benim sözüm size dün akşam içindi” diyerek bütün Müslümanları orada şehid eder...

Hikaye'ye göre o gün bugündür, 1 Nisan Hıristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmakta iken maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış ve binlerce Müslüman’ın katliam günü olan bu trajedi  'şaka günü' olarak kutlanmakta.

**********

31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlerinde toplamda 81 il, 973 ilçe, 390 belde başkanı ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek, 61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmen oy kullanacak.

Tabii ömürleri yeterse!

**********

“Ben hazırım, çünkü bu siyasetin her kademesinde bulundum” diyerek yola çıktı, Haziran 2015’te yapılan ilk seçimde milletvekili oldu. Röportajı yayına hazırlarken şu manşetleri çıkarmıştım: “Yetimlikse yetimlik çektim, babasızlığın ne olduğunu bilirim. Ayaklarının üzerine durabilen, parasızlığın ne olduğunu bilen, paranın ve zamanın, kardeşliğin değerini iyi bilenim. Çocukluk yaşlarında sorumluluk alıp kendine karşı özgüven kazanan, üniversite yıllarından sonra işçilik ve mühendislik yapan, mühendislik yaptıktan sonra da işverenlik yapan, il genel meclis üyeliği, il genel meclis başkanlığı yapan, sorumluluk alan, yöneten, zor süreçte il başkanlığı yapan, bütün zorluklara karşı mücadelesini sürdüren; 3,5 yıldan beri de Ankara Bürokrasisi’ni öğrenen, Devlet’i tanıyan, uluslararası ilişkilerin nasıl yapıldığını öğrenen ve yetişmemizde en büyük katkısı olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma arkadaşı olarak ben hazırım. Bu birikimlerimi ve tecrübelerimi TBMM’de Trabzon’a hizmet olarak geri çevirmek, 78 milyon insanımıza aktarmayı Allah bize nasip ederse bundan mutluluk duyacağız”. Kim bu adam?..

**********

"Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır"

Atasözü’nün hikayesini bilmeyen var mı?!.

Ooooppp öyleyse!

Bu atasözü mart ayında sıcaklara aldanılmaması gerektiğini, bu ayın ilkbahardan çok, kışa yakın olduğunu belirtir. Mart ayı şiddetli soğukların olduğu bir aydır. Zaman zaman güneş görünce ve havalar ısınıyor gibi olsa da soğuk şiddetini azaltmaz, çoğunlukla bugünlerde yakacak tükenir, insanlar soğukla bir süre de evde bulunan kazma-kürek saplarını bile yakmak zorunda kalırlar.

Öyleyse atalarımızın işaret ettikleri tehlikeleri göz ardına atmamak gerekir!..

**********

Herkes gider Mersin’e, bizde ise tersine!..

31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel yönetim seçimlerinde oy kullanacak seçmen sayısı, bir önceki yerel seçime göre 704 kişi azaldı. Bu bağlamda ilçe genelinde 21.462 kayıtlı seçmenin toplam 82 sandıkta oy kullanması bekleniyor. 31 Mart 2019’da ise ilçe genelinde toplam 22.166 seçmen bulunmaktaydı.

**********

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’ndan mevcut başkan Muhammet Balta, YRP’den Erdal Sayın, BBP’den Muzaffer Halisçelik ve BTP’den Abdullah Özdemir; bağımsız olarak da Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, Fuat Koçal ve Hamide Kutoğlu Vakfıkebir Belediye Başkanlığı’na aday oldular. Tüm adaylara başarılar diliyorum.

Sürç-u lisan var ise affola!