İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl’in Emniyet Müdürlüklerine gönderilen duyuru ile av tüfeği ruhsatları yenileme süresi 1 Eylül 2024 tarihine kadar uzatıldı. Yapılan duyuruda, "Av tüfeği ruhsatı bulunan vatandaşlarımızın ruhsatlarını, 1 Eylül 2024 tarihine kadar ilgili kolluk birimlerine yenilemeleri gerekmektedir.

“VAKFIKEBİR’DE FENER ALAYI” “VAKFIKEBİR’DE FENER ALAYI”

Whatsapp Image 2024 04 26 At 23.26.15

“AĞIR PARA CEZASI UYGULANACAK”

Ruhsatlarını yenilemeyen vatandaşlarımızın ruhsatları, 1 Eylül 2024 tarihinden itibaren geçersiz sayılacak ve 2521 sayılı Kanun'un 13. Maddesi kapsamında; Tüfek muhafaza altına alınacak, Her bir tüfek için 4 bin 358 lira para cezası uygulanacak, Tüfeğin bir ay içerisinde ruhsatlandırılmaması veya menşei yarar belgenin ibraz edilmemesi halinde mülkiyeti kamuya geçecektir." denildi.

“İSTENİLEN BELGELER”

Ruhsat yenileme işlemleri, ilgili kolluk birimlerine şahsen veya posta yoluyla yapılacak. Yenileme işlemleri için gerekli belgeler ise şu şekilde: Ruhsat sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi, Ruhsat fotokopisi, Ruhsat harcı, Sağlık raporu, Adli sicil kaydı. Ruhsat yenileme harcı, 2024 yılı için 34,20 TL olarak belirlendi. Ruhsat yenileme işlemi için gerekli belgelerin temin edilmesi ve harcın ödenmesi halinde, ruhsat yenileme işlemi ortalama 1 hafta içerisinde tamamlanıyor.

“YİVSİZ TÜFEK RUHSATNAMELERİ 5 YILDA BİR DEĞİŞTİRİLİYOR”

Yivsiz tüfek ruhsatnameleri 5 yılda bir değiştiriliyor. Bu kapsamda yivsiz tüfek sahiplerinin, 1 Eylül 2024 tarihine kadar yivsiz tüfek ruhsatnamesi geçerlilik süresi dolan vatandaşların ruhsatnamelerinin yenilemeleri gerekiyor. Bunun için ilçe merkezinde yaşayan vatandaşların bağlı bulundukları emniyet müdürlüklerine, kırsalda yaşayanların ise yine bağlı oldukları Jandarma komutanlıklarına başvurmaları gerekmektedir. Ruhsatnamelerini yenilemeyen vatandaşların ruhsatnamelerinin 1 Eylül 2024 tarihinden itibaren geçersiz sayılacak ve 2521 sayılı Kanunun 13.  Maddesi kapsamında tüfeği muhafaza altına alınacak.  Ayrıca her bir tüfek için 4 bin 358 TL para cezası uygulanacak.

Av tüfeği ruhsatı yenileme süresi 1 Eylül 2024 tarihine kadar uzatılmış olsa da, ruhsatlarını yenilemek isteyen vatandaşların bu süreyi kaçırmaması önemle tavsiye ediliyor.