Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde ülke genelinde sürdürülen "Okul-Kur’an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında, imam hatip öğrencileri eğitimlerini hafızlıkla taçlandırıyor.

Hafızlıklarını tamamlayan öğrenciler için düzenlenen icazet merasimi mehter takımı eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş ile başladı. Ardından Eynesil Hacı Mustafa Eren Hafız İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Eynesil İlçe Müftüsü Dr. Yılmaz Çelik, hafızlığın büyük bir lütuf olduğunu belirterek, Kur’an-ı Kerim’i okuma ve anlama çabalarının hayatın her safhasına taşınması gerektiğini vurguladı. Hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencileri tebrik eden Dr. Çelik, öğrencilerin dürüstlük, alçak gönüllülük ve merhamet ilkeleriyle tüm insanlığa hizmet etmesi gerektiğini söyledi.

"HAFIZLIK PROJESİ BAŞARIYA ULAŞTI"

Ardından kürsüye gelen Giresun İl Müftü Yardımcısı Özlem Gülbe, "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi"ne devam eden öğrencilerin akranlarıyla birlikte akademik hayattan uzaklaşmadan hafızlık eğitimini başarıyla tamamladıklarını ifade etti.

Gülbe, "Eğitim sisteminin önemli bir parçası haline gelen projeyle hafızlık eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz, yıl kaybı olmadan okul ortamından ve derslerinden geri kalmaksızın hafızlık yapma imkanına erişti. Öğrencilerinin millî, manevi, ahlâki ve insani değerleri benimseyen, okuyan, düşünen, yorumlayan, medeniyet tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkan bireyler olarak yetişmelerini ilke edinen imam hatip okulları geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor. Eğitimlerini tamamlayarak mihrap, kürsü ve minberlerde hak ve hakikatin sesi olan mezun öğrencilerimiz ise, din görevlisi olmanın yanı sıra, hafız mimar, mühendis, bürokrat ve iş insanı olarak ülkemizin geleceğine önemli katkılar sunuyor. Bizlere bu mutluluğu yaşatan sevgili öğrencilerimizi, ailelerini ve Kur’an kursu öğreticilerini tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum." dedi.

HER BİRİNİZİN BAŞARILARI BİZLER İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR HER BİRİNİZİN BAŞARILARI BİZLER İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR

“SEVGİ YÜRÜYÜŞÜ”

Eynesil Mustafa Eren Hafız İmam Hatip Ortaokulu Okul Müdürü Mustafa Çavuş Karkaç yaptığı açıklama; “2019-2020 eğitim öğretim yılında başladığımız örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitiminde Hacı Mustafa Eren Hafız İmam Hatip Ortaokulu olarak 1 Muharrem 1445 Hicri Yılbaşında 6 öğrencimizle ilk icazet merasimini gerçekleştirdik. İlçe Kaymakamımızın, Milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet işleri başkanlığımızdan üst düzey yetkililerin katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz törenimize katılım sağlayan tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz. İcazet töreni öncesinde gerçekleştirdiğimiz Hafızlarla Mehter Takımı eşliğinde SEVGİ YÜRÜYÜŞÜ’NDE bizleri yalnız bırakmayan tüm Eynesil halkına şükranlarımızı sunuyoruz dedi.”

Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda Türkiye birincisi olan Muhammet Saka ve Hafız Yusuf Ziya Köse Kur'an-ı Kerim okuduğu törende 6 öğrenci icazet aldı. Tören, yapılan duaların ardından sona erdi. Törene, AK Parti Giresun Milletvekilleri Nazım Elmas ve Ali Temür, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi İbrahim Noğman, Ören Belde Belediye Başkanı Mustafa Eren, İl Müftü Yardımcısı Özlem Gülbe, Eynesil Müftüsü Yılmaz Çelik, AK Parti İl Başkanı Mete Bahadır Yılmaz, Okul Müdürü Mustafa Çavuş Karkaç ile veliler katıldı.