YSK İTİRAZLARI KARARA BAĞLANDI YSK İTİRAZLARI KARARA BAĞLANDI

Ortahisar 88. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Talha Enes Kara, Yomra Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Süleyman Efe Ekim ve Kanuni Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Furkan Şimşek, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi’yi ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerden Süleyman Efe Ekim, dronun özel kriptolu iletişim sistemi ve elektronik devrelemesini, Talha Enes Kara mekanik tasarımını ve aerodinamik yapısını, Furkan Şimşek ise dronun yapay zeka sistemlerini ve otonom yazılımını geliştirdi. Öğrenciler dronun tarımsal ilaçlama, tıbbi sevkiyat ve yangın söndürme gibi çeşitli alanlarda kullanılabileceğini, geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

Dron ile Teknofest ve TTFEST yarışmalarına katılmayı amaçlayan öğrencilere çalışmalarında başarı dileklerini ileten TTSO Başkanı Erkut Çelebi, “Öğrencilerimizin bu tür çalışmalarla ilgilenmesi ve başarılı olması hepimizi gururlandırıyor. 3 öğrencimizin lise çağlarında elde ettikleri başarı da dikkat çekici. Bundan sonraki çalışmalarında da başarılı olacaklarına inanıyorum” dedi.