Vakfıkebir:
YAZ KUR'AN KURSLARI BAŞLADI
Okulların tatile girdiği yaz aylarında, ağırlıklı olarak camilerde olmak üzere Kur'an kursları ve Kur'an öğretimine uygun olan diğer mekânlarda açılan yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim bu yıl 25 Haziran 2018 Pazartesi günü itibariyle başladı.

 
Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, yaz Kur’an kursların başlamış olması dolayısıyla Merkez Yeni Camii'nde yaz Kur’an kursuna gelen öğrencileri ziyaret ederek onlarla bir süre sohbet etti.
 
“CAMİDE ÇOCUK SESİ, VATANIMIN NEŞESİ”
Bu yılki yaz Kur’an kurslarının “Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi” sloganıyla 25 Haziran 2018 Pazartesi günü itibariyle başladığını söyleyen Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirlediği takvime göre bu yıl yaz Kur’an kurslarımız 25 Haziran 2018 Pazartesi günü başladı. Yaz Kur’an Kursları ilçemizdeki her camimizde, Kur’an kursumuzda ve ihtiyaç duyulan mahallelerimizde açıldı. Kurslarımızda günde 3 saat olmak üzere haftada 5 gün eğitim-öğretim yapılıyor. Yaz Kur'an kursları ile çocuklarımız ve gençlerimiz; İslâm'ın temel inanç esasları, ibâdetler ve toplumsal hayatın içinde din ile iç içe geçmiş ahlâki prensipler hakkında bilgi sahibi olmakta, dini sorumluluklarını yerine getirebilmek için duâ ve sûreleri ezberlemekte, Peygamberimizin örnek hayatından davranış modelleri çıkarmakta, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yoluyla eğlenerek öğrenmekte ve sosyalleşmektedirler. Bu kurslarda çocuklarımız Kur’an-ı Kerim’i okumasını öğrenecekler, özellikle namazda okuyacakları dua ve surelerin doğru ve düzgün okunuşu ile manalarını öğrenme imkanı bulacaklar. Hayat boyu kendilerine lazım olacak olan inanç ve ibâdet konularını uygulamalı olarak öğrenme fırsatını bulacaklar. Dini ve ahlâki bilgilerini geliştirmiş olacaklar. Yoğun bir eğitim dönemini geride bırakarak tatile hak kazanan çocuklarımızı yormadan, sıkmadan ve usandırmadan oyunu ve eğlenceyi de ihmâl etmeden derslerin işlenişini gerçekleştirmek istiyoruz. Cami-cemaat âdâbını ve kültürünü öğrenmelerine ve uygulamalarına önem vereceğiz. Anne-babalar çocuklarının eğitimine hassasiyet göstermeli, din eğitiminin toplumsal ahlâkın yozlaşmasını önlemekte yegâne unsur olduğunu bilmelidirler” dedi.
 
Yaz Kur'an kursları 25 Haziran 2018 Pazartesi günü itibariyle ders başı yaptı.
 
 
Bu kurslarda görev yapan olan din görevlilerinin “Yaz Kur’an Kursları Hizmet İçi Eğitim Semineri” ne tabi tutulduklarını belirten Müftü Köksal; "Geleceğimizin teminâtı çocuklarımızı ve gençlerimizi ahlâki güzelliklerle donatarak hayatı değerler etrafında yaşamalarını, milletimize, İslâm âlemine ve insanlığa faydalı nesiller olmaları ve böyle nesiller yetiştirebilmeleri için yaz aylarında uygulanmakta olan iki aylık Kur’an eğitim ve öğretimi, ülkemiz ve milletimiz için son derece önemlidir. Çocuklarımızın ve milletimizin gerçek bilgiyi kaynağından öğrenme hakları, bizim de bu bilgiyi onlara arz etme görevimiz vardır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, devletimizin yüklediği bu ödevi yerine getirme bilinciyle hareket ederek her bir gencimizi ve çocuğumuzu dini bilgiyle buluşturmaya ve ahlâki güzelliklerle süslemeye çalışmaktadır. Geçmişten bugüne çocukların eğitimini büyük bir tecrübeyle yürütmekte olan başkanlığımız, milletimizin de güvence kaynağıdır. Devlet denetim ve gözetiminde olmayan ve âdetâ bundan saklanan her teşebbüs, menfaat gruplarının tazyiki ve tehdidi altındadır. Bu durum devletin bekâ sorununa yol açabilir. Nitekim yakın tarihte bunun acı tecrübesini çok ağır bedel ödeyerek öğrenmiş olduk. Mânevi destek her birey için bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç, devletin din eğitimini beğenmeyip kendilerince alternatif üreten aslında kendi küçük gruplarını korumaya ve genişletmeye çalışan, bunu yaparken de Allah adına olmadık sözler veren hatta sırf maddi fayda karşılığında cennet vâdeden çevrelerden alındığında birbirinin vazgeçilmezi devlet ve millet birbirinden koparılabilir. Böyle bir tehlike her zaman vardır. Yakın geçmiş bunun tanığıdır. İlçe müftülüğü olarak bizler 120 din gönüllüsü arkadaşımızla birlikte bütün mahallelerimizde bu ulvî görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. İsteyen herkes bu hizmetten faydalanabilir. Aziz Vakfıkebirli kardeşlerimizden istirhamımız; çocuklarımızı üç saat kursa göndersinler sonra oyuna ve eğlenceye zaman ayırsınlar" şeklinde konuştu.
 
Gençlerle ilgili yeni bir uygulamanın olduğunu da belirten İlçe Müftüsü Köksal; "Onlara müstakil bir sınıf yahut sınıflar oluşturuyoruz. Kız erkek hepsi için bu planlama yapılmıştır. Biz onlar için buradayız. İstenilen davranışları çocuklarımıza ve gençlerimize kazandırmak ve istenmeyen davranışların sakıncalarını öğretmek için bu hizmeti vermeye çalışacağız. Müftülük olarak hepimiz alanda olacağız inşallah. Camideki çocuk sesleri vatanımızın neşesidir" sözlerine yer verdi.
 
Yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretiminin 25 Haziran ile 17 Ağustos 2018 tarihleri arasında dönemler halinde ve kur esasına göre gerçekleştirileceğini belirten İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, bu kurslara her yaş grubundan öğrencilerin kayıt yaptırabileceklerini sözlerine ekledi.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner77

2018 VAKFIKEBİR’İN ALTIN YILI OLUYOR
Vakfıkebir’de 2018 yılında yapılan ve yapımı devam eden proje ile hizmetlerle ilçenin yüzü gülüyor.

Haberi Oku