Vakfıkebir:
TVİT ÜYELERİ DUAYEN ESNAF ve ZANAATKARI ONURLANDIRDILAR
Trabzon Vakfıkebir İşadamları Topluluğu TVİT, “Ahilik Haftası” kapsamında duayen esnaf ve zanaatkarları plaket ile onurlandırdılar.


 
İşini aşkla yapan esnaf ve zanaatkara teşekkür eden TVİT üyeleri, “Ahi, ‘dürüst’ demektir. Ahi ‘mert’ demektir. Ahi, ‘işinde, gücünde, ticaretinde hile-hurdası olmayan’ demektir.”  Bizlerde bu duayen esnaf ve zanaatkarlarımızdan bunları öğrendik.
Vakfıkebir RAMADA Otelde düzenlenen organizasyona halen faal olarak esnaf ve zanaatkarlığa devam eden yılların tecrübesi isimler Av. Mustafa Kamburoğlu, Avni Karadeniz, Cemal Albayrak, İhsan Turan, Osman Çimşit, Osman Küçükarslan, Sedat Tahmaz ve İsmail Çalış plaketlerini torunlarının ve çocuklarının ellerinden aldılar."AHİLİĞİN ÖZELLİKLERİNİN GENÇ ESNAFLARA AKTARILARAK ÖRNEK OLMASI ÖNEMLİDİR"
Yıllardır başarı ile mesleğini yapmış ve yapmaya da devam eden esnafa teşekkür eden TVİT üyeleri adına Murat İslam, “Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde geçmişten bu yana yapmış oldukları örnek çalışmalarından dolayı onurlandırmak amacıyla Ahilik Haftası’nı anımsatan bir plaket veriyoruz. Belki maddi değeri yok, ama manevi değeri olduğunu düşüyorum” dedi.
Murat İslam sözlerine şöyle devam etti, Ahiliğin özelliklerinin genç esnaflara aktarılarak örnek olması dileğinde bulundu. Bizler büyüklerimizden öğrendiğimiz “Ahilik; kardeşlik, birlik, beraberlik, toplayan ticareti ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesidir. Ortaya koyduğu temel ilkelerle toplumun tüm kesimlerini kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini Anadolu topraklarına yayan bir düşünce sistemidir. Ahilik prensipleri, yüzyıllar boyunca hem esnaf ve sanatkarlarımız, hem de Anadolu insanı için şaşmaz bir ölçü ve kılavuz olmuştur. Ahilik anlayışının temelinde insan vardır. Ticari ve toplumsal hayatta iş ve meslek hayatında dürüstlük ve güvenirlik, hak ve hukukuna saygılı, şefkatli, cömert ve gelecek nesillere bu kültürün en doğru şekilde aktarılmasını sağlamak bizim tarihi ve sosyal sorumluluğumuzdur” dedi.
 
“AHİ ‘DÜRÜST’ DEMEKTİR”
Duayen Esnaf ve Zanaatkarların ortak düşüncesi ise,  “Büyükliman Havzasında eskiden tüm esnafların saygı ve sevgi çerçevesinde birbirlerine yardımcı olduğunu ve bütün zorluklara rağmen bir bütün halinde tek yumruk dışa karşı hep birlikte hareket ettiklerini belirttiler. Ayrıca, iyi huylu ve güzel ahlaklı olmak, iş hayatında kin, hasetlik ve gıybetten kaçınmak, şefkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli ve dürüst olmak, alçak gönüllü olmak büyüklükte gururdan kaçınmak, dost ve arkadaşlara tatlı sözlü, samimi güler yüzlü ve güvenilir olmak, insanların işlerini içten, gönülden ve güler yüzle yapmak, daima iyi komşulukta bulunmak, komşusunun eza ve cahilliğine sabretmek, hata ve kusurları daima kendi nefsinde aramak, örf adet ve törelere uymak, helal kazanç sahibi olmak. ‘Ahi’ dediğin ‘dürüst’ demektir. ‘Ahi’ dediğin ‘mert’ demektir. ‘Ahi’ dediğin ‘işinde, gücünde, ticaretinde hile, hurda olmayan’ demektir. Selçuklu İmparatorluğu döneminden Osmanlılara kadar gelen, Anadolu’da yeşermiş bir kültürün devamıdır. Anadolu’da gelişmiş olan bu Ahilik kültürü birçok gelişmiş sanayi ülkesinin, birçok teknolojide belirli yerlere gelmiş ülkelerin aslında iş hayatlarına vermeye çalıştıkları modern dilde kalite kontrol, modern dilde tüketici hakları, modern dilde sanatta, zanaatta, kalite ve estetik iddiaları gibi bir takım konuları ahlaki misyon yüklenmiş bir insanın yapabileceğine olan inançtan hareket ediyor. Bizim esnafımız budur.” Dediler.
Bu güzel genç iş adamları topluluğunun bu nazik davranışlarından dolayı onur duyduklarını dile getiren duayen esnaf ve zanaatkarlar, örnek alınacak bir birliktelik sergileyerek bu tür sosyal faaliyetlere değer veren bir gençlik olması, geleceğimizin teminat altında olduğunu görmek bizleri son derece mutlu etmiştir. Bu davranış örnek alınması gereken bir davranıştır diyerek teşekkür ettiler.banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner78
banner77

MİLLETVEKİLİ MUHAMMET BALTA'YI ZİYARET...
AK Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Ahmet Uzun ve Başkan Yardımcısı İşadamı Cemil Albayrak, AK Parti...

Haberi Oku