Vakfıkebir:
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI
Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl, Ekim ayının ilk haftasında kutlanması geleneksel hale getirilen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki teması, ‘Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ olarak belirlendi.

 
İslâm, aslında, insanlığa yegâne kurtuluşun yöntemini öğretmek için Yüce kudret katından gönderilen bütün ilâhi dinlerin adıdır.Çünkü ilâhi dinler, hayatın bilgi ve hikmet üzerine bina edilmesini, medeniyetin Peygamberlerin oluşturduğu temel ölçüler üzerinde gelişip yükselmesini,böylece insanın dünya ve ahiret mutluluğunaulaşmasınıgaye edinmiştir. Bu anlayışla ortaya çıkarılan medeniyetlerin temel unsuru da mâbetlerdir.
 
Tevhit ve vahdetin, birlik ve beraberliğin, kaynaşma ve dayanışmanın sembolü olan camilerimiz, kültür ve medeniyetin vazgeçilmezleri olan ilminve kenetlenmenin de mekânlarıdır. İlim ve hikmetin kazandırdığı incelikle kulluğu zirveye taşıyan camiler, bu sayede toplumlara ahlaki güzellik kazandıran manevi mimarların yetiştirildiği müstesna yerlerdir. Çünkü başta namaz olmak üzere fertlere gönül huzuru sağlayan her türlü yönelim orada gerçekleşir. Siyasi tercihleriyle dünya görüşlerini bir tarafa bırakan imanlı gönüller, hep birlikte Allah'ı anmaya ve arınmaya yönelmenin tadını orada alır.
 
Kur'an'ın dünyamızı aydınlatmaya başladığı günden bugüne kadar toplumlara ve yaşam alanlarına can veren, derinlik kazandıran,ilmiyle ışık saçan,ilmin peşinden koşuşturan âlimleri; davranışlarıyla Hz. Peygamber’in yaşam kalitesini ve sadeliğini yansıtmaya çalışan örnek şahsiyetleri hep camiler ve cami merkezli mekânlar yetiştirmiş,toplumun manevi mimarlarını, ünsiyet ve kardeşliğin, saygı ve hoşgörünün ve birlikte yaşama kültürünün egemen olduğu buvahdet mekânları eğitmiştir.
 
Küçükten büyüğe herkesin, yaşam alanına değer katan mühim şahsiyetleri tanıması, hayırla yâd etmesi hem ödevi hem de hakkıdır. Nesilleri geleceğe motive etmek; geçmişte birçok meşakkate göğüs gererek büyük başarılar elde eden örnek insanları ve kapsamlı ilim tahsilinde bulunan âlimleri, …onlara tanıtmakla mümkündür. Yakın tarihte Hz. Peygamberden sonra onun izinden giden din ve millet büyüklerinin varlığını, hatıralarını ve başarılarını öğretmekhayata ölçü, nesillere gelecek ufku kazandırır. Onlarıiyilik, hayır, hasenât üzere yetişmelerine zemin hazırlayarak bencillikten, bireysellikten ve dünyevileşmekten kurtarır, mutluluğu, başkalarının mutluluğunda aramayı öğretir.
 
Bugün dünya üzerinde, bilhassa İslâm coğrafyasında, sırf çıkar ve üstünlük sağlama adına akıtılan kan ve gözyaşının, aslında vahyin egemen kılmak istediği sevgi, saygı, hoşgörü eksikliğinden kaynaklandığıaşikâr olunca camilerin ve oralarda yetişen mühim şahsiyetlerin, cami merkezli yaşamın kıymeti çok daha iyi anlaşılacaktır.
 
İnanmış gönülleri bir araya toplayan camilerimizin en küçük yerleşim yerlerinde bile varlığını sürdürüyor olması, toplumlar için arz ettiği son derece kritik önemden kaynaklanmaktadır. Öyle ki, yerine başka bir şey ikâme edilememektedir. Camilerimiz zor zamanlarımızın, bekâ sorunuyla karşı karşıya kaldığımız durumlarda da Kur'an'ın öğretileriyle birbirimize sarıldığımız, birbirimizden güç aldığımız, birbirimize cesaret verdiğimiz mekânlar olmuştur. Yakın tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.
 
‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’münasebetiyle geçmişten bugüne cami ve mescitlerimizde görevîfâ eden cami görevlilerimiz; camilere hizmet eden ve camilerininşâsında,îmârında görev alan ve bugün hayatta olmayanlara Allah Teâlâ rahmet, hayatta olanlara sağlık âfiyet lütfeylesin. Yüce Mevlâ’mız,camilerimizin birlikteliğimizin teminatı olmasınıdâim eylesin.Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi muhafazaeylesin. Dinimizi, devletimizi kâim eylesin. Devletimizin ve milletimizin bekâsına yönelen her türlü tehdit, saldırı, hile ve tuzakları şer odaklarının başlarına tebdîl eylesin.
 
‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın ülkemize, milletimize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesi temennî ve niyâz ediyorum.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner78
banner77

MİLLETVEKİLİ MUHAMMET BALTA'YI ZİYARET...
AK Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Ahmet Uzun ve Başkan Yardımcısı İşadamı Cemil Albayrak, AK Parti...

Haberi Oku