banner92

banner77

​​​​​​​BAŞKAN KUTOĞLU, “ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, Ekmek için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sonrası fırıncı esnafına yönelik yapılan denetlemelerden kendisinin bilgilendirilmediğini ve fırıncı esnafının bağlı olduğu dernekten temsilci istenilmediğini belirterek, bizi neden dikkate almadıklarını anlamış değilim diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Vakfıkebir 23.10.2020, 07:01 23.10.2020, 08:32 Ahmet Kamburoğlu
​​​​​​​BAŞKAN KUTOĞLU, “ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, Ekmek için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sonrası fırıncı esnafına yönelik yapılan denetlemelerden kendisinin bilgilendirilmediğini ve fırıncı esnafının bağlı olduğu dernekten temsilci istenilmediğini belirterek, bizi neden dikkate almadıklarını anlamış değilim diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, meşhur Vakfıkebir ekmeği için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sorası üretilen ekmeklerin standartlara uygun olup olmadığı oluşturulan bir heyet tarafından denetlenen fırınların denetimlerinin yapılmasında fırıncılar derneğinden bir temsilci istenmemesi yönündeki rahatsızlığını dile getirdi.  Kutoğlu, Fırıncıları yakından ilgilendiren çok önemli bir olayda Fırıncıları temsil eden dernek neden dikkate alınmıyor anlamış değilim diyerek sözlerinde şu ifadelere yer verdi. 

“MESLEĞİM İLE İLGİLİ SORUNLARI KONUŞMAK BENİM HAKKIM”

Dernek Başkanı Davut Kutoğlu, “Benim hiçbir kimse ile şahsi bir meselem yok. Ben Vakfıkebir’de bir meslek grubunun başkanlığını yapıyorum. Mesleğimle ilgili sorunları konuşmak benim hakkım. Benim meslek grubundaki arkadaşlarımız bizi bu görevlere seçtiler. Onların haklarını korumak benim görevim. Vakfıkebir ekmeğinin coğrafi işareti ile ilgili toplantıya katılmama sebebim ise açık sözlü olursak kırgınlık yaşadığım için katılmadım. Toplandı için bana verilen bilgi de şunları söylediler.  Coğrafi işaret ile ilgili önemli bir denetleme olacak denildi. Toplantı bilgisini bana ulaştıran arkadaşımız, belediye olarak coğrafi işareti alan bizleriz. Bir yanlışlık yapmayalım dedi. Buraya kadar olan her şey çok güzel. Fakat bu oluşumun başında da bir hata var. Bu hatayı söylemeden geçmem doğru olmaz. Yıllardır söylememe rağmen hiç kimseye dinletemedim. Coğrafi işaret ile ilgili kriterler konuluyorken ilçede yoktum. İlçeye döndüğümde öğrendim ki! kriterlerden bir tanesi de ilçe de ekmeğin 2 kg’dan aşağıya olmayacağı yönünde. Hemen Sayın Belediye Başkanımız Muhammet Bey’e çıktım ve konuyu arz ettim. Bu kriteri belirleyen arkadaşlarımız düşünemeyerek yanlış bir karar verdiler. Bu karar da bir art niyet yok. Fakat komisyonda ki arkadaşlarımız bir şeyin hesabını yapmayı unuttular. Vakfıkebir’de ekmeğin gramajı hep 2 kg’dan aşağı düşük. Bugün ki şartlarda vatandaşa 2 kg’lık ekmeği satmak demek yani 15TL’yi vatandaşımıza dayatmak demek. Yani 15 tl’den düşük ekmek yapamıyorsun demek. 5 ve ya 10 tl’ye ekmek almak isteyen vatandaşa ne diyeceksin. Bu kriter yanlış olmuştur. Kriteri 1kg’dan koyacaktık. Bütün fırıncı esnaf arkadaşlarımız 1kg’dan yüksek ekmek satma şansları yoktur. Fakat coğrafi işaret onayı kurul tarafından kabul edilip tescil edilince bu yanlışlığı düzeltme imkanımız olmamıştır dedi.”

“MAALESEF BİZLERİ HİÇ BİR KİMSE DİKKADE ALMADI”

Başkan Kutoğlu, “Türkiye genelinde 2 binin üzerinde Vakfıkebir ekmeği satan fırın var. Bu fırınları derneğimize üye yapalım dedik. Üyelerden aidat karşılığı toplanan paralardan ilçede yapılacak olan sosyal faaliyetlerde yani ekmek festivali gibi etkinliklerde hiçbir kimseden para aramamıza gerek kalmadan bu toplanan paradan kullanalım. Bu gelirle beraber hiçbir esnafa dokunmadan bu organizasyonları gerçekleştirelim dedik oda olmadı. Coğrafi işaretle ilgili bende dernek başkanı olarak Ankara’ya giderek burada çok şeyler öğrendim. Kitapçığı ezberledim. Coğrafi işarette en önemli kural şu; coğrafi işareti alan kurum denetlemeyi kendisi belirler. Biz dernek olarak bu coğrafi işaretin belgesini almış olsaydık denetleme yapacak ekibi biz belirleyip genç arkadaşlarımıza da bir ekmek kapısı açacaktık. 2004 yılında çıkan kanunda coğrafi işareti koruyan 3 tane önemli madde var; bu kriterlere uymayan işletmeler hakkında, istenilen kriterlere uygun üretim yapılmadığı zaman iş yeri 1 yıl kapatılır. İkincisi ise 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası var. Üçüncü olarak 15 bin ile 46 bin tl arası para cezası uygulanır. Bizim amacımız insanlara ceza vurmak değil fakat bu bizim hakkımız. 20 yıldır söylüyorum, bu denetlemeleri yapalım. 2 bin fırını derneğe kayıt edelim. Gelirleri dernekte toplansın. Gelinen nokta da maalesef bizim söylediklerimiz dikkate alınmıyor. Eski başkanlardan Yunus Bey’e ve Hayri Bey’e de aynı şeyleri söyledim. Maalesef hiç kimse dikkate almadı. Bu gün itibari ile gelinen son nokta da Sayın Belediye başkanımız Muhammet Balta bey’in ve Milletvekilimiz ilçemizin öz evladı olan Komisyon Başkanımız Sayın Muhammet Balta Bey’in girişimleri ve çabaları ile ekmeğin coğrafi işareti alındı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi. “

“ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Davut Kutoğlu, “Şimdi geldiğimiz nokta da önemli olan denetleme noktasıdır. Asıl benim kırıldığım nokta da burasıdır. Şu sokaktaki insanlara sorsak en eski fırıncı esnafı kimdir diye %90’ı Kutoğulları der.  Peki, bende soruyorum; ilçe ile ilgili her oluşumda dernek başkanı olarak Davut Kutoğlu var mı?  Kayıtsız şartsız her toplantı da var mı? Her konu da destek istendiğinde kayıtsız şartsız destek veriyor mu?  Bu soruların yanıtı ise kayıtsız şartsız evet’tir. Bu son toplantı haricinde ki diğer bütün toplantılara katıldım. Siyasi görüşleri ne olursa olsun beni bir belediye başkanı çağırıyorsa o davete girmemek beni utandırır. Fakat doğruları da her zaman söyleyerek yanlışları da eleştirmemiz gerekir. Bana göre yanlış olan şudur; arkadaşlara sordum denetleme de kimler var. Fırıncıların Dernek Başkanı ben olmama rağmen, coğrafi işareti dernek ile birlikte belediye olarak alan bizleriz. En önemli olan denetleme noktasında kimler var ben bilmiyorum. Dernek olarak bizden bir kişinin olması ya da bizi bir şey sorulmamasına üzüldüm ve kırıldım. Esnaf Odası Başkanı Sayın Kadem Sağlam’ın odayı temsilen bir fırıncı arkadaşımızı görevlendirdiğini başkasından öğrendim. Ben o fırıncı arkadaşımıza ya da Kadem Sağlam’a küs değilim. Sadece bana da bilgi verilseydi noktasındayım. Sonuçta denetlemeye çıkan arkadaşımız da bu ilçede fırıncı esnafıdır. Sadece esnaf odası başkanımız Kadem Bey’den beni de bilgilendirmemesi noktasında kırıldığımı ifade etmek istiyorum ama asla şahsi bir meselemiz yoktur. Dargın değilim sadece kırıldığımı ifade etmek istiyorum. O anki kırgınlığım nedeni ile toplantıya katılmadım. Sonuç itibari ile fırıncıların başkanı benim, benimde başkanın esnaf odası başkanı Sayın Kadem Bey’dir. Ben sadece Kadem Bey’den şunu beklerdim; Davut ağabey ya da Davut Bey denetleme noktasında bizlere önereceğin ya da vereceğin bir fırıncı arkadaşımız var mıdır? Ya da siz müsait olur musunuz? Bu benim için yeterli idi. Bunu istemek ya da beklemek benim hakkımdı diye düşünüyorum. Yoksa Sayın Başkanımız Kadem Bey ile hiçbir sorunumuz ya da sıkıntımız yoktur. Ben Sayın Başkanımız Kadem Bey’in esnaf odasındaki yaptığı başarıları takdir eden birisiyim. Yine tekrarlıyorum. Sadece üzüldüm ve kırıldım. Fakat şunu da söylemeliyim ki! söylemlerle eylemler birbirini tutmuyor. Bu nokta da bizim de gönlümüzü alacağını düşünüyorum. Biz kendisi ile zaten samimiyiz. Ağabey kardeş gibiyiz. Sonuçta ilçede esnafız. Aramızda da bir sıkıntı olamaz.”

“BU İLÇEDE FIRINCI ESNAFI OLMAYANLAR NEDEN TOPLANTIYA ÇAĞIRILDI”

Başkan Kutoğlu, Ayrıca da takıldığım bir diğer konu ise Vakfıkebir’de 24 tane fırıncı esnafı var. Listeye baktım 27 esnaf yazıyor. Bir de baktım Akçaabat, Tonya ve Çarşıbaşı’ndan 3 kişi daha listeye eklenmiş. Bu arkadaşlarımızın bizimle hiçbir alakası yok. Madem böyle olacak diğer ilçelerdeki arkadaşlarımızı da toplantıya çağırsaydık. Toplantıya gitmeme sebebimden bir tanesi de budur. Vakfıkebir dışındaki fırıncıların bu toplantı da ne işi var? Madem bölgesel olarak yapalım toplantıyı. Biz bir şeyler yapmaya çalışırken bizi neden yok sayıyorlar anlamıyorum. Ben hiçbir fırıncı arkadaşımıza da toplantıya gitmeyin demedim. Bu ilçede ikilik olduğu sürece adam kayırma olduğu sürece Maalesef bir adım ilerleyemeyiz. Fırıncıların sıkıntılarını çeken Davut, her türlü şikâyet karşısında hakarete uğrayan Davut. Eziyet çeken Davut, Buna rağmen hiçbir şey sorulmayarak yok sayılan Davut. Ben kime ne yaptım vallaha bilmiyorum. Buna rağmen herkesi ve bu ilçe insanını seviyorum. Belediye Başkanımıza da, esnaf odası başkanımıza da hiçbir küskünlüğüm yoktur. Sadece bu iki sebep dolayısı ile kırgınlığım vardır. Öyle zannediyorum ki aramızdaki diyalog eksikliğinden kaynaklanan bilgi eksikliği var. Ben bu olaya öyle bakıyorum. Bizler belirli bir yaşa gelmiş hayat tecrübesi olan olgun kişileriz. İkili ilişkiler ve diyalog ile aşamayacağımız hiçbir olay olamaz. Yeter ki samimi ve doğru olalım. Bende bu ilçede yaşayan, esnaflık yapan ve belirli bir esnaf gurubunu temsil eden dernek başkanıyım. Ben karşımdaki kurum amirlerine ve başkanlarına nasıl saygı gösteriyorsam, aynı saygıyı görmek bir dernek başkanı olarak benimde hakkım diye düşünüyorum.  Bundan sonraki süreçte umut ediyorum ki! Bizimde fikirlerimiz ve düşüncelerimiz sorularak ortak karar verme noktasında fikir alışverişinde bulunuruz diye düşünüyorum diyerek sözlerini tamamladı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner94
23
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 02:42
Güneş 04:42
Öğle 12:28
İkindi 16:28
Akşam 20:04
Yatsı 21:55
Günün Karikatürü Tümü