banner92

banner77

​​​​​​​BAŞKAN KUTOĞLU, “ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, Ekmek için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sonrası fırıncı esnafına yönelik yapılan denetlemelerden kendisinin bilgilendirilmediğini ve fırıncı esnafının bağlı olduğu dernekten temsilci istenilmediğini belirterek, bizi neden dikkate almadıklarını anlamış değilim diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Vakfıkebir 23.10.2020, 07:01 23.10.2020, 08:32 Ahmet Kamburoğlu
​​​​​​​BAŞKAN KUTOĞLU, “ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, Ekmek için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sonrası fırıncı esnafına yönelik yapılan denetlemelerden kendisinin bilgilendirilmediğini ve fırıncı esnafının bağlı olduğu dernekten temsilci istenilmediğini belirterek, bizi neden dikkate almadıklarını anlamış değilim diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, meşhur Vakfıkebir ekmeği için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sorası üretilen ekmeklerin standartlara uygun olup olmadığı oluşturulan bir heyet tarafından denetlenen fırınların denetimlerinin yapılmasında fırıncılar derneğinden bir temsilci istenmemesi yönündeki rahatsızlığını dile getirdi.  Kutoğlu, Fırıncıları yakından ilgilendiren çok önemli bir olayda Fırıncıları temsil eden dernek neden dikkate alınmıyor anlamış değilim diyerek sözlerinde şu ifadelere yer verdi. 

“MESLEĞİM İLE İLGİLİ SORUNLARI KONUŞMAK BENİM HAKKIM”

Dernek Başkanı Davut Kutoğlu, “Benim hiçbir kimse ile şahsi bir meselem yok. Ben Vakfıkebir’de bir meslek grubunun başkanlığını yapıyorum. Mesleğimle ilgili sorunları konuşmak benim hakkım. Benim meslek grubundaki arkadaşlarımız bizi bu görevlere seçtiler. Onların haklarını korumak benim görevim. Vakfıkebir ekmeğinin coğrafi işareti ile ilgili toplantıya katılmama sebebim ise açık sözlü olursak kırgınlık yaşadığım için katılmadım. Toplandı için bana verilen bilgi de şunları söylediler.  Coğrafi işaret ile ilgili önemli bir denetleme olacak denildi. Toplantı bilgisini bana ulaştıran arkadaşımız, belediye olarak coğrafi işareti alan bizleriz. Bir yanlışlık yapmayalım dedi. Buraya kadar olan her şey çok güzel. Fakat bu oluşumun başında da bir hata var. Bu hatayı söylemeden geçmem doğru olmaz. Yıllardır söylememe rağmen hiç kimseye dinletemedim. Coğrafi işaret ile ilgili kriterler konuluyorken ilçede yoktum. İlçeye döndüğümde öğrendim ki! kriterlerden bir tanesi de ilçe de ekmeğin 2 kg’dan aşağıya olmayacağı yönünde. Hemen Sayın Belediye Başkanımız Muhammet Bey’e çıktım ve konuyu arz ettim. Bu kriteri belirleyen arkadaşlarımız düşünemeyerek yanlış bir karar verdiler. Bu karar da bir art niyet yok. Fakat komisyonda ki arkadaşlarımız bir şeyin hesabını yapmayı unuttular. Vakfıkebir’de ekmeğin gramajı hep 2 kg’dan aşağı düşük. Bugün ki şartlarda vatandaşa 2 kg’lık ekmeği satmak demek yani 15TL’yi vatandaşımıza dayatmak demek. Yani 15 tl’den düşük ekmek yapamıyorsun demek. 5 ve ya 10 tl’ye ekmek almak isteyen vatandaşa ne diyeceksin. Bu kriter yanlış olmuştur. Kriteri 1kg’dan koyacaktık. Bütün fırıncı esnaf arkadaşlarımız 1kg’dan yüksek ekmek satma şansları yoktur. Fakat coğrafi işaret onayı kurul tarafından kabul edilip tescil edilince bu yanlışlığı düzeltme imkanımız olmamıştır dedi.”

“MAALESEF BİZLERİ HİÇ BİR KİMSE DİKKADE ALMADI”

Başkan Kutoğlu, “Türkiye genelinde 2 binin üzerinde Vakfıkebir ekmeği satan fırın var. Bu fırınları derneğimize üye yapalım dedik. Üyelerden aidat karşılığı toplanan paralardan ilçede yapılacak olan sosyal faaliyetlerde yani ekmek festivali gibi etkinliklerde hiçbir kimseden para aramamıza gerek kalmadan bu toplanan paradan kullanalım. Bu gelirle beraber hiçbir esnafa dokunmadan bu organizasyonları gerçekleştirelim dedik oda olmadı. Coğrafi işaretle ilgili bende dernek başkanı olarak Ankara’ya giderek burada çok şeyler öğrendim. Kitapçığı ezberledim. Coğrafi işarette en önemli kural şu; coğrafi işareti alan kurum denetlemeyi kendisi belirler. Biz dernek olarak bu coğrafi işaretin belgesini almış olsaydık denetleme yapacak ekibi biz belirleyip genç arkadaşlarımıza da bir ekmek kapısı açacaktık. 2004 yılında çıkan kanunda coğrafi işareti koruyan 3 tane önemli madde var; bu kriterlere uymayan işletmeler hakkında, istenilen kriterlere uygun üretim yapılmadığı zaman iş yeri 1 yıl kapatılır. İkincisi ise 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası var. Üçüncü olarak 15 bin ile 46 bin tl arası para cezası uygulanır. Bizim amacımız insanlara ceza vurmak değil fakat bu bizim hakkımız. 20 yıldır söylüyorum, bu denetlemeleri yapalım. 2 bin fırını derneğe kayıt edelim. Gelirleri dernekte toplansın. Gelinen nokta da maalesef bizim söylediklerimiz dikkate alınmıyor. Eski başkanlardan Yunus Bey’e ve Hayri Bey’e de aynı şeyleri söyledim. Maalesef hiç kimse dikkate almadı. Bu gün itibari ile gelinen son nokta da Sayın Belediye başkanımız Muhammet Balta bey’in ve Milletvekilimiz ilçemizin öz evladı olan Komisyon Başkanımız Sayın Muhammet Balta Bey’in girişimleri ve çabaları ile ekmeğin coğrafi işareti alındı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi. “

“ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Davut Kutoğlu, “Şimdi geldiğimiz nokta da önemli olan denetleme noktasıdır. Asıl benim kırıldığım nokta da burasıdır. Şu sokaktaki insanlara sorsak en eski fırıncı esnafı kimdir diye %90’ı Kutoğulları der.  Peki, bende soruyorum; ilçe ile ilgili her oluşumda dernek başkanı olarak Davut Kutoğlu var mı?  Kayıtsız şartsız her toplantı da var mı? Her konu da destek istendiğinde kayıtsız şartsız destek veriyor mu?  Bu soruların yanıtı ise kayıtsız şartsız evet’tir. Bu son toplantı haricinde ki diğer bütün toplantılara katıldım. Siyasi görüşleri ne olursa olsun beni bir belediye başkanı çağırıyorsa o davete girmemek beni utandırır. Fakat doğruları da her zaman söyleyerek yanlışları da eleştirmemiz gerekir. Bana göre yanlış olan şudur; arkadaşlara sordum denetleme de kimler var. Fırıncıların Dernek Başkanı ben olmama rağmen, coğrafi işareti dernek ile birlikte belediye olarak alan bizleriz. En önemli olan denetleme noktasında kimler var ben bilmiyorum. Dernek olarak bizden bir kişinin olması ya da bizi bir şey sorulmamasına üzüldüm ve kırıldım. Esnaf Odası Başkanı Sayın Kadem Sağlam’ın odayı temsilen bir fırıncı arkadaşımızı görevlendirdiğini başkasından öğrendim. Ben o fırıncı arkadaşımıza ya da Kadem Sağlam’a küs değilim. Sadece bana da bilgi verilseydi noktasındayım. Sonuçta denetlemeye çıkan arkadaşımız da bu ilçede fırıncı esnafıdır. Sadece esnaf odası başkanımız Kadem Bey’den beni de bilgilendirmemesi noktasında kırıldığımı ifade etmek istiyorum ama asla şahsi bir meselemiz yoktur. Dargın değilim sadece kırıldığımı ifade etmek istiyorum. O anki kırgınlığım nedeni ile toplantıya katılmadım. Sonuç itibari ile fırıncıların başkanı benim, benimde başkanın esnaf odası başkanı Sayın Kadem Bey’dir. Ben sadece Kadem Bey’den şunu beklerdim; Davut ağabey ya da Davut Bey denetleme noktasında bizlere önereceğin ya da vereceğin bir fırıncı arkadaşımız var mıdır? Ya da siz müsait olur musunuz? Bu benim için yeterli idi. Bunu istemek ya da beklemek benim hakkımdı diye düşünüyorum. Yoksa Sayın Başkanımız Kadem Bey ile hiçbir sorunumuz ya da sıkıntımız yoktur. Ben Sayın Başkanımız Kadem Bey’in esnaf odasındaki yaptığı başarıları takdir eden birisiyim. Yine tekrarlıyorum. Sadece üzüldüm ve kırıldım. Fakat şunu da söylemeliyim ki! söylemlerle eylemler birbirini tutmuyor. Bu nokta da bizim de gönlümüzü alacağını düşünüyorum. Biz kendisi ile zaten samimiyiz. Ağabey kardeş gibiyiz. Sonuçta ilçede esnafız. Aramızda da bir sıkıntı olamaz.”

“BU İLÇEDE FIRINCI ESNAFI OLMAYANLAR NEDEN TOPLANTIYA ÇAĞIRILDI”

Başkan Kutoğlu, Ayrıca da takıldığım bir diğer konu ise Vakfıkebir’de 24 tane fırıncı esnafı var. Listeye baktım 27 esnaf yazıyor. Bir de baktım Akçaabat, Tonya ve Çarşıbaşı’ndan 3 kişi daha listeye eklenmiş. Bu arkadaşlarımızın bizimle hiçbir alakası yok. Madem böyle olacak diğer ilçelerdeki arkadaşlarımızı da toplantıya çağırsaydık. Toplantıya gitmeme sebebimden bir tanesi de budur. Vakfıkebir dışındaki fırıncıların bu toplantı da ne işi var? Madem bölgesel olarak yapalım toplantıyı. Biz bir şeyler yapmaya çalışırken bizi neden yok sayıyorlar anlamıyorum. Ben hiçbir fırıncı arkadaşımıza da toplantıya gitmeyin demedim. Bu ilçede ikilik olduğu sürece adam kayırma olduğu sürece Maalesef bir adım ilerleyemeyiz. Fırıncıların sıkıntılarını çeken Davut, her türlü şikâyet karşısında hakarete uğrayan Davut. Eziyet çeken Davut, Buna rağmen hiçbir şey sorulmayarak yok sayılan Davut. Ben kime ne yaptım vallaha bilmiyorum. Buna rağmen herkesi ve bu ilçe insanını seviyorum. Belediye Başkanımıza da, esnaf odası başkanımıza da hiçbir küskünlüğüm yoktur. Sadece bu iki sebep dolayısı ile kırgınlığım vardır. Öyle zannediyorum ki aramızdaki diyalog eksikliğinden kaynaklanan bilgi eksikliği var. Ben bu olaya öyle bakıyorum. Bizler belirli bir yaşa gelmiş hayat tecrübesi olan olgun kişileriz. İkili ilişkiler ve diyalog ile aşamayacağımız hiçbir olay olamaz. Yeter ki samimi ve doğru olalım. Bende bu ilçede yaşayan, esnaflık yapan ve belirli bir esnaf gurubunu temsil eden dernek başkanıyım. Ben karşımdaki kurum amirlerine ve başkanlarına nasıl saygı gösteriyorsam, aynı saygıyı görmek bir dernek başkanı olarak benimde hakkım diye düşünüyorum.  Bundan sonraki süreçte umut ediyorum ki! Bizimde fikirlerimiz ve düşüncelerimiz sorularak ortak karar verme noktasında fikir alışverişinde bulunuruz diye düşünüyorum diyerek sözlerini tamamladı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Antalyaspor 26 34
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 24 50
3. Altınordu 24 44
4. İstanbulspor 23 43
5. Adana Demirspor 24 42
6. Ankara Keçiörengücü 24 39
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 23 31
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 24 39
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 26 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 24 25
16. Eibar 25 22
17. Deportivo Alaves 25 22
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 25 20
banner94
9
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:39
İkindi 15:45
Akşam 18:17
Yatsı 19:36
Günün Karikatürü Tümü