banner92

banner77

​​​​​​​BAŞKAN KUTOĞLU, “ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, Ekmek için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sonrası fırıncı esnafına yönelik yapılan denetlemelerden kendisinin bilgilendirilmediğini ve fırıncı esnafının bağlı olduğu dernekten temsilci istenilmediğini belirterek, bizi neden dikkate almadıklarını anlamış değilim diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Vakfıkebir 23.10.2020, 07:01 23.10.2020, 08:32 Ahmet Kamburoğlu
​​​​​​​BAŞKAN KUTOĞLU, “ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, Ekmek için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sonrası fırıncı esnafına yönelik yapılan denetlemelerden kendisinin bilgilendirilmediğini ve fırıncı esnafının bağlı olduğu dernekten temsilci istenilmediğini belirterek, bizi neden dikkate almadıklarını anlamış değilim diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu, meşhur Vakfıkebir ekmeği için alınan coğrafi işaret tescil belgesi sorası üretilen ekmeklerin standartlara uygun olup olmadığı oluşturulan bir heyet tarafından denetlenen fırınların denetimlerinin yapılmasında fırıncılar derneğinden bir temsilci istenmemesi yönündeki rahatsızlığını dile getirdi.  Kutoğlu, Fırıncıları yakından ilgilendiren çok önemli bir olayda Fırıncıları temsil eden dernek neden dikkate alınmıyor anlamış değilim diyerek sözlerinde şu ifadelere yer verdi. 

“MESLEĞİM İLE İLGİLİ SORUNLARI KONUŞMAK BENİM HAKKIM”

Dernek Başkanı Davut Kutoğlu, “Benim hiçbir kimse ile şahsi bir meselem yok. Ben Vakfıkebir’de bir meslek grubunun başkanlığını yapıyorum. Mesleğimle ilgili sorunları konuşmak benim hakkım. Benim meslek grubundaki arkadaşlarımız bizi bu görevlere seçtiler. Onların haklarını korumak benim görevim. Vakfıkebir ekmeğinin coğrafi işareti ile ilgili toplantıya katılmama sebebim ise açık sözlü olursak kırgınlık yaşadığım için katılmadım. Toplandı için bana verilen bilgi de şunları söylediler.  Coğrafi işaret ile ilgili önemli bir denetleme olacak denildi. Toplantı bilgisini bana ulaştıran arkadaşımız, belediye olarak coğrafi işareti alan bizleriz. Bir yanlışlık yapmayalım dedi. Buraya kadar olan her şey çok güzel. Fakat bu oluşumun başında da bir hata var. Bu hatayı söylemeden geçmem doğru olmaz. Yıllardır söylememe rağmen hiç kimseye dinletemedim. Coğrafi işaret ile ilgili kriterler konuluyorken ilçede yoktum. İlçeye döndüğümde öğrendim ki! kriterlerden bir tanesi de ilçe de ekmeğin 2 kg’dan aşağıya olmayacağı yönünde. Hemen Sayın Belediye Başkanımız Muhammet Bey’e çıktım ve konuyu arz ettim. Bu kriteri belirleyen arkadaşlarımız düşünemeyerek yanlış bir karar verdiler. Bu karar da bir art niyet yok. Fakat komisyonda ki arkadaşlarımız bir şeyin hesabını yapmayı unuttular. Vakfıkebir’de ekmeğin gramajı hep 2 kg’dan aşağı düşük. Bugün ki şartlarda vatandaşa 2 kg’lık ekmeği satmak demek yani 15TL’yi vatandaşımıza dayatmak demek. Yani 15 tl’den düşük ekmek yapamıyorsun demek. 5 ve ya 10 tl’ye ekmek almak isteyen vatandaşa ne diyeceksin. Bu kriter yanlış olmuştur. Kriteri 1kg’dan koyacaktık. Bütün fırıncı esnaf arkadaşlarımız 1kg’dan yüksek ekmek satma şansları yoktur. Fakat coğrafi işaret onayı kurul tarafından kabul edilip tescil edilince bu yanlışlığı düzeltme imkanımız olmamıştır dedi.”

“MAALESEF BİZLERİ HİÇ BİR KİMSE DİKKADE ALMADI”

Başkan Kutoğlu, “Türkiye genelinde 2 binin üzerinde Vakfıkebir ekmeği satan fırın var. Bu fırınları derneğimize üye yapalım dedik. Üyelerden aidat karşılığı toplanan paralardan ilçede yapılacak olan sosyal faaliyetlerde yani ekmek festivali gibi etkinliklerde hiçbir kimseden para aramamıza gerek kalmadan bu toplanan paradan kullanalım. Bu gelirle beraber hiçbir esnafa dokunmadan bu organizasyonları gerçekleştirelim dedik oda olmadı. Coğrafi işaretle ilgili bende dernek başkanı olarak Ankara’ya giderek burada çok şeyler öğrendim. Kitapçığı ezberledim. Coğrafi işarette en önemli kural şu; coğrafi işareti alan kurum denetlemeyi kendisi belirler. Biz dernek olarak bu coğrafi işaretin belgesini almış olsaydık denetleme yapacak ekibi biz belirleyip genç arkadaşlarımıza da bir ekmek kapısı açacaktık. 2004 yılında çıkan kanunda coğrafi işareti koruyan 3 tane önemli madde var; bu kriterlere uymayan işletmeler hakkında, istenilen kriterlere uygun üretim yapılmadığı zaman iş yeri 1 yıl kapatılır. İkincisi ise 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası var. Üçüncü olarak 15 bin ile 46 bin tl arası para cezası uygulanır. Bizim amacımız insanlara ceza vurmak değil fakat bu bizim hakkımız. 20 yıldır söylüyorum, bu denetlemeleri yapalım. 2 bin fırını derneğe kayıt edelim. Gelirleri dernekte toplansın. Gelinen nokta da maalesef bizim söylediklerimiz dikkate alınmıyor. Eski başkanlardan Yunus Bey’e ve Hayri Bey’e de aynı şeyleri söyledim. Maalesef hiç kimse dikkate almadı. Bu gün itibari ile gelinen son nokta da Sayın Belediye başkanımız Muhammet Balta bey’in ve Milletvekilimiz ilçemizin öz evladı olan Komisyon Başkanımız Sayın Muhammet Balta Bey’in girişimleri ve çabaları ile ekmeğin coğrafi işareti alındı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi. “

“ESNAF ODASI BAŞKANIMIZA KIRGINLIĞIM VAR”

Davut Kutoğlu, “Şimdi geldiğimiz nokta da önemli olan denetleme noktasıdır. Asıl benim kırıldığım nokta da burasıdır. Şu sokaktaki insanlara sorsak en eski fırıncı esnafı kimdir diye %90’ı Kutoğulları der.  Peki, bende soruyorum; ilçe ile ilgili her oluşumda dernek başkanı olarak Davut Kutoğlu var mı?  Kayıtsız şartsız her toplantı da var mı? Her konu da destek istendiğinde kayıtsız şartsız destek veriyor mu?  Bu soruların yanıtı ise kayıtsız şartsız evet’tir. Bu son toplantı haricinde ki diğer bütün toplantılara katıldım. Siyasi görüşleri ne olursa olsun beni bir belediye başkanı çağırıyorsa o davete girmemek beni utandırır. Fakat doğruları da her zaman söyleyerek yanlışları da eleştirmemiz gerekir. Bana göre yanlış olan şudur; arkadaşlara sordum denetleme de kimler var. Fırıncıların Dernek Başkanı ben olmama rağmen, coğrafi işareti dernek ile birlikte belediye olarak alan bizleriz. En önemli olan denetleme noktasında kimler var ben bilmiyorum. Dernek olarak bizden bir kişinin olması ya da bizi bir şey sorulmamasına üzüldüm ve kırıldım. Esnaf Odası Başkanı Sayın Kadem Sağlam’ın odayı temsilen bir fırıncı arkadaşımızı görevlendirdiğini başkasından öğrendim. Ben o fırıncı arkadaşımıza ya da Kadem Sağlam’a küs değilim. Sadece bana da bilgi verilseydi noktasındayım. Sonuçta denetlemeye çıkan arkadaşımız da bu ilçede fırıncı esnafıdır. Sadece esnaf odası başkanımız Kadem Bey’den beni de bilgilendirmemesi noktasında kırıldığımı ifade etmek istiyorum ama asla şahsi bir meselemiz yoktur. Dargın değilim sadece kırıldığımı ifade etmek istiyorum. O anki kırgınlığım nedeni ile toplantıya katılmadım. Sonuç itibari ile fırıncıların başkanı benim, benimde başkanın esnaf odası başkanı Sayın Kadem Bey’dir. Ben sadece Kadem Bey’den şunu beklerdim; Davut ağabey ya da Davut Bey denetleme noktasında bizlere önereceğin ya da vereceğin bir fırıncı arkadaşımız var mıdır? Ya da siz müsait olur musunuz? Bu benim için yeterli idi. Bunu istemek ya da beklemek benim hakkımdı diye düşünüyorum. Yoksa Sayın Başkanımız Kadem Bey ile hiçbir sorunumuz ya da sıkıntımız yoktur. Ben Sayın Başkanımız Kadem Bey’in esnaf odasındaki yaptığı başarıları takdir eden birisiyim. Yine tekrarlıyorum. Sadece üzüldüm ve kırıldım. Fakat şunu da söylemeliyim ki! söylemlerle eylemler birbirini tutmuyor. Bu nokta da bizim de gönlümüzü alacağını düşünüyorum. Biz kendisi ile zaten samimiyiz. Ağabey kardeş gibiyiz. Sonuçta ilçede esnafız. Aramızda da bir sıkıntı olamaz.”

“BU İLÇEDE FIRINCI ESNAFI OLMAYANLAR NEDEN TOPLANTIYA ÇAĞIRILDI”

Başkan Kutoğlu, Ayrıca da takıldığım bir diğer konu ise Vakfıkebir’de 24 tane fırıncı esnafı var. Listeye baktım 27 esnaf yazıyor. Bir de baktım Akçaabat, Tonya ve Çarşıbaşı’ndan 3 kişi daha listeye eklenmiş. Bu arkadaşlarımızın bizimle hiçbir alakası yok. Madem böyle olacak diğer ilçelerdeki arkadaşlarımızı da toplantıya çağırsaydık. Toplantıya gitmeme sebebimden bir tanesi de budur. Vakfıkebir dışındaki fırıncıların bu toplantı da ne işi var? Madem bölgesel olarak yapalım toplantıyı. Biz bir şeyler yapmaya çalışırken bizi neden yok sayıyorlar anlamıyorum. Ben hiçbir fırıncı arkadaşımıza da toplantıya gitmeyin demedim. Bu ilçede ikilik olduğu sürece adam kayırma olduğu sürece Maalesef bir adım ilerleyemeyiz. Fırıncıların sıkıntılarını çeken Davut, her türlü şikâyet karşısında hakarete uğrayan Davut. Eziyet çeken Davut, Buna rağmen hiçbir şey sorulmayarak yok sayılan Davut. Ben kime ne yaptım vallaha bilmiyorum. Buna rağmen herkesi ve bu ilçe insanını seviyorum. Belediye Başkanımıza da, esnaf odası başkanımıza da hiçbir küskünlüğüm yoktur. Sadece bu iki sebep dolayısı ile kırgınlığım vardır. Öyle zannediyorum ki aramızdaki diyalog eksikliğinden kaynaklanan bilgi eksikliği var. Ben bu olaya öyle bakıyorum. Bizler belirli bir yaşa gelmiş hayat tecrübesi olan olgun kişileriz. İkili ilişkiler ve diyalog ile aşamayacağımız hiçbir olay olamaz. Yeter ki samimi ve doğru olalım. Bende bu ilçede yaşayan, esnaflık yapan ve belirli bir esnaf gurubunu temsil eden dernek başkanıyım. Ben karşımdaki kurum amirlerine ve başkanlarına nasıl saygı gösteriyorsam, aynı saygıyı görmek bir dernek başkanı olarak benimde hakkım diye düşünüyorum.  Bundan sonraki süreçte umut ediyorum ki! Bizimde fikirlerimiz ve düşüncelerimiz sorularak ortak karar verme noktasında fikir alışverişinde bulunuruz diye düşünüyorum diyerek sözlerini tamamladı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
Yeni Sayımız
03.12.2021 03.12.2021

Aralık 2021

26.11.2021 26.11.2021

Kasım 2021

19.11.2021 19.11.2021

Kasım 2021

05.11.2021 05.11.2021

Kasım 2021

29.10.2021 29.10.2021

Ekim 2021

Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 15 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 14 20
11. Sivasspor 15 19
12. Antalyaspor 14 18
13. Gaziantep FK 14 18
14. Altay 14 17
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 13 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. İstanbulspor 14 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Gençlerbirliği 14 20
10. Samsunspor 13 19
11. Adanaspor 14 18
12. Menemenspor 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 15 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner94
13
açık