banner92

banner77

BAŞKAN KESKİN; “SORUNLAR ANCAK ORTAK AKILLA ÇÖZÜLEBİLİR”

Vakfıkebir 19.12.2019, 09:18 19.12.2019, 09:22 Ahmet Kamburoğlu
BAŞKAN KESKİN; “SORUNLAR ANCAK ORTAK AKILLA ÇÖZÜLEBİLİR”
ÜLKEMİZİN GENEL DURUMU İÇLER AÇISI
“SARAY REJİMİNİN İHTİYAÇLARINI, TALEPLERİNİ KARŞILAMAYA YÖNELİK BÜTÇE HAZIRLANIYOR”
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Vakfıkebir ilçe kongresi yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimden mevcut başkan Mehmet Keskin güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.


 
Vakfıkebir Ramada Otel’de düzenlenen ilçe kongresine Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, Belediye Meclis Üyeleri, Eski Belediye Başkanları, İlçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, STK temsilcileri, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Uzun, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Saadettin Çiçek, İyi Parti İlçe Başkanı Alpaslan Beşli, Saadet Partisi İlçe Başkanı Osman Şerit ve çok sayıda partili katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Divan Kurulu oluşturuldu. CHP Vakfıkebir İlçe Başkanı Mehmet Keskin yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi.ÜLKEMİZİN GENEL DURUMU İÇLER AÇISI
18 yıllık AKP iktidarı ve tek adam rejiminin sonucunda ülkemiz ne durumdadır, ilçemiz ne durumdadır? Ülkemizin durumu içler açısı.  17 yılda emekçi halkımızın alın teri bir avuç yandaşa gitti. Ekonomimiz iflas etti. Dış borç; 2002 den bu gün 130 milyar dolar  %350 artarak 453 milyar dolar oldu. İşsizlik; %8.3 den %14 çıktı. Karşılıksız çek; 2.2 milyar Tl den 30 milyar Tl ye çıktı. AKP döneminde borcunu ödeyemeyen 2,5 milyon kişi hapse düştü. Tüketicilerin banka borcu; 6,6 milyar Tl den 600 milyar Tl oldu. Vatandaş kazandığını değil, geleceğini harcamaya mahkûm oldu. Aile gelirinin borca oranı; %4,7 den %60’a çıktı. Her aile, evine giren paranın yarısından fazlasını borcuna veriyor. Ayın ilk gününde parasız kalıyor.ÇİFTÇİMİZİN DURUMU PERİŞAN; Çiftçilerin banka borcu 5,1 milyar Tl den 90 milyar Tl oldu. Tarımı bitiren ithal ürünlerle çiftçimize rekabet şansı bırakmayan AKP çiftçimizin 18 kat daha borçlanmasına neden oldu.

YOKSULLUK SINIRI; 1155 Tl den          6725 Tl’ye çıktı.

AÇLIK SINIRI; 380 Tl den 2065 Tl’ye çıktı.  Ne yazık ki ülkemizde son günlerde ciddi toplumsal travmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Antalya’da yaşanan, ondan önceki hafta İstanbul’da yaşanan ve daha öncesinde kendisini yakan, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden insanlarımız… Bunun temelinde işte bu ekonomik sorunlar var.

 ADALETE GÜVEN KALMADI; Hukukun üstünlüğü endeksinde ülkemiz 113 ülke arasında 99’culuğa düştü. Basın susturuldu. Basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 151. Sıradayız. Halen 110 gazetecimiz cezaevinde yaşıyor. 700 bin çocuk suça sürüklendi. 600 bin çocuk mağdur oldu. Çocukların cinsel istismara uğrama oranı % 450 arttı, kadına yönelik şiddet %1500 arttı. Boşanmalar % 45, fuhuş % 850 arttı. Adam öldürme % 300, cinsel taciz % 500 arttı. Uyuşturucu bağımlılığı % 700 arttı. Demek ki her şeyi dini kurallarla açıklamaya çalışmakla toplumsal yozlaşma önlenemedi aksine arttı. Esas olan eğitimdir. Ve insani değerlerdir.

EĞİTİM;  2018 Pısa Raporu’nda Türkiye OECD ortalamasının altında, okuma becerileri alanında ortalama puanımız: 453,37 OECD ülkesinin ortalama puanı ise 487. Fen’de ortalama puanımız: 458, 37, OECD ülkesinin ortalama puanı ise 489 olarak belirlendi. Matematik alanında ortalama puanımız: 459, 37, OECD ülkesinin ortalama puanı 489 oldu. Dünyada yalnız, itibarı kalmamış bir ülke. Halkın seçtiklerinin yerine, kendi seçtiklerini atayan bir iktidar. Bu tablo Türkiye’ye yakışan bir tablo değildir.      

VAKFIKEBİR İLÇEMİZİN DURUMUNA BİR BAKALIM
Vakfıkebir’de 2800 aile yardıma muhtaç, 1600 genç (18-24 yaş arası) işsiz. Vakfıkebir’de çiftçimiz geçinemiyor, bankalara ve tefecilere borçlandı. Fındık bahçeleri icra yolu ile satılık. Fındık üreticisi sahipsizdir. 1 litre süt, 1 litre su fiyatına satılıyor. Üretici fabrikaya süt verip yem alıyor, yılsonunda fabrikaya borçlu çıkıyor. Esnafımız bankadan faizli para çekip, tefeciden para alıp çek senet ödüyor. Her üç esnaftan biri icralıktır. İşyerleri kapanacak duruma geldi, utanıcından kapatamıyor. Emeklimiz, asgari ücretlimiz, açlık sınırının altında yaşıyor.

İLÇEMİZİN GENEL VE YEREL YÖNETİMİNE BAKTIĞIMIZDA;
İki yılda Vakfıkebir’de 20 yılda yapılamayanlar yapılmış. Mahalle yolları betonlanmış. Camilere temizlik yardımı yapılıyor. Okulların çatıları onarılmış. Hastane büyütülmüş. İlçe tarım binası yapılmış vs.
Şimdi halkımız adına soruyoruz; halkımızın size yıllardır verdiği o güçlü desteğin karşılığı bu mu? Başarı bu mu? Bu mu vizyonunuz? Vakfıkebir bu kadarını mı hak ediyor?  Biz diyoruz ki; bu yapılanları büyük başarı görmek tarihi kökleri ve misyonu ile büyük bir ilçe olan Vakfıkebir’e haksızlıktır.  Vakfıkebir’i yönetenler büyük düşünmek zorundadır. İlçemizin ekonomisini büyütecek, istihdam sağlayacak yatırımlara öncelik vermek zorundadır. Değerli dostlar; CHP olarak biz yıllardır çözüm önerilerimizi halkımızla paylaşıyoruz. Buradan bir kez daha tekrarlayalım. İlçemizin ekonomisini büyütmemiz için, istihdam yaratmamız için olmazsa olmazımız OSB, liman ve çikolata fabrikası projesidir.  1999 yılında Vakfıkebir OSB Trabzon’un 2. OSB’si idi. Bizden sonraki şinik OSB bitti. Beşikdüzü OSB bitti. Vakfıkebir’de tamamlanırsa yüzlerce gencimiz orada iş sahibi olacak. Ama Vakfıkebir halkı 1999 yılından bu yana oyalandı. Hani Üniversal çimento sanayi aş (EMBA) yönetim kurulu üyesi Mete Bülgün, bize 5 milyon ton kapasiteli liman yapacaktı. Dönemin AKP yöneticileri tarafından müjde şeklinde lanse edilen bu liman projesi ne oldu? Bizim önerdiğimiz çikolata fabrikası için süt, fındık, tereyağı Vakfıkebir’de var, ama siyasi zayıflık var. Gençlerimize istihdam yaratacak, süt ve fındık üreticisinin ürünü değerlenecek, yüzü gülecek. Ama maalesef siyasi irade kulağının üstüne yatıyor, yıllardır bizi duymuyor. Sahil ilçesi olmanın avantajından ilçemiz ekonomik olarak yararlanamıyor. Dünyaca ünlü Vakfıkebir ekmeğinin satışı yeterince yapılamıyor; bunun için sahil geçiş yolu üzerinde ekmeğimizin ve yöresel ürünlerimizin satışının yapılabileceği oturma, dinlenme, eğlenme ve yeme yerleri olan tesisler yapılmalıdır. Turizm bacasız fabrikadır. Karadağ Yaylası’na tesisler yapılarak yaz ve kış turizmine açılacaktır. Tarihi iskelemize eski işlevi kazandırılmalıdır. İlçemize yakışan kapalı pazaryeri, altı otopark olacak şekilde bir an önce yapılmalıdır. Kültür ve sanata ilerleme tesislerle mümkündür. Şehirlerarası terminalimiz modern terminale dönüştürülmeli.

SORUNLAR ANCAK ORTAK AKILLA ÇÖZÜLEBİLİR
Diğer siyasi partilerin, sendikaların, STK’ların, odaların, muhtarların herkesin görüş ve önerilerini alın diyoruz. Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllısı ise başkalarının da aklını kullanır. Ülkemiz için, ilçemiz için aydınlık günler dileklerimizle tekrar hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bütün bu sorunların çözüm bulması, halkımızın rahat bir nefes alması için çözüm CHP iktidarıdır. CHP’nin çatısı altında bulunmak, her zaman büyük bir gurur vesilesidir. Fakat bizlere önemli sorumluluklar da yüklemektedir. Bu sorumluluğun bilincinde olarak; Türkiye Cumhuriyeti’nin harcındaki kurucu değerleri korumak ve ileriye taşımakta kararlıyız! Ülkemizin sigortası olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kurtuluş Savaşı’na uzanan köklerinden gelen mirası özümseyerek, Atatürk ilkelerinin simgesi altı okun ışığında, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz! Bu duygu ve düşüncelerle ilçe kongremize onur veren, tüm katılımcılara saygılarımı sunuyorum dedi.

“SARAY REJİMİNİN İHTİYAÇLARINI, TALEPLERİNİ KARŞILAMAYA YÖNELİK BÜTÇE HAZIRLANIYOR”
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ise yaptığı konuşmasında; “Kongremizin önce ilçemize sonra partimize ve memleketimize hayırlar ve uğurlar getirmesini temenni ediyorum. İlçe Başkanımız Mehmet Keskin Bey’i gerçekten kutluyorum. Yönetim Kurulu arkadaşlarımız sahneye çıktığı an hem gururlandım hem de umutlandım. Genç pırıl pırıl bir ekip yarattı. Sayın Başkanım partim adına, Vakfıkebir adına gerçekten umutlanmamı sağladı. Hepsine yürekten teşekkür ediyor, kutluyor ve başarılar diliyorum. Görevlerini tamamlayıp genç arkadaşlara görevi teslim eden arkadaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyorum. Bu partiye verilen her emek kutsaldır. Çok yücedir. Çok değerlidir. O yüzden emek veren herkesi şükranla anmak zorundayız. Şuan bilindiği gibi mecliste bütçe görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerde partimizin her bir milletvekili ülkemiz adına, bölgemizin insanları adına doğru bildiği, yapılmasını istediği görüşlerini açık yüreklilikle ortaya koyuyor ve mücadelemizi veriyoruz. Şu an Mecliste 1 trilyon 96 milyar TL.’lik devasa bir bütçeyi onaylıyoruz. Bu bütçede 88 buçuk milyar TL. Kamu yatırımları için ayrılan pay var. Ama ne yazık ki ülkemizin faiz borçları için 139 milyar TL. Faiz borcu için ayrılan para var. Bütçede maalesef Emekli yok. Emekçi yok. İşsizlik yok. Çiftçi yok. Üretici yok. Böle bir bütçe hazırlanıyor. Saray rejiminin ihtiyaçlarını, taleplerini karşılamaya yönelik bütçe hazırlanıyor. Halktan uzak, halkın sorunlarından, halkın çözüm bekleyen dertlerinden uzak bir bütçe gerçeği ile karşı karşıyayız. Bizler CHP’li milletvekillerimizle ile birlikte bütün eksiklikleri, bütün noksanları mecliste gündeme getirip halkımızı bilgilendirmeye ve güçlü muhalefetimizi, itirazımızı yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda mücadelemizi veriyoruz. Değerli arkadaşlar, Türk siyaseti yeni bir yola girmiş durumdadır. Sizlerinde bildiği gibi AK Parti içinden şuanda 2 tane farklı siyasal parti kuruluş çalışmasına başladı. Bir tanesi kuruldu. Diğeri de kurulma aşamasında. AK Parti sancılı günler geçiriyor. 17 yıldır yönettikleri bu ülkeyi çok sıkıntılı bir noktaya taşıdılar. Bu gün toplumda kimle konuşsanız Ak parti iktidarından mağdur olmuştur. Artık çöküş başlamıştır. Bunların devri bitiyor. Onun için birlik beraberlik içinde, hiç kimseyi ötekileştirmeden hareket ederek CHP’yi hep birlikte iktidara taşıyacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Kongrelerimizin İlçelerimize, İlimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum dedi.”
Yapılan konuşmaların ardından Başkan Keskin ‘in yeni yönetim kurulu şu şekilde oluştu:  Aynur Alış, İsmail Alp,  Göksal Anlaş, Olcay Bahadır, Güven Kurt, İbrahim Ethem Ofluoğlu, Gökhan Turt, Zafer Turutoğlu, Volkan Türkel, Özdemir Uludüz, Osman Yener, Nur Zaman.

banner129
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner93
Yeni Sayımız
25.11.2022 25.11.2022

Kasım 2022

18.11.2022 18.11.2022

Kasım 2022

11.11.2022 11.11.2022

Kasım 2022

04.11.2022 04.11.2022

Kasım 2022

28.10.2022 28.10.2022

Ekim 2022

21.10.2022 21.10.2022

Ekim 2022

Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
banner94