Vakfıkebir:
BAKAN BEY'İN AÇIKLAMALARI TALİHSİZLİKTİR
Vakfıkebir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu ve Vakfıkebir'li Fırıncılarla birlikte Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarına tepki gösterdiler.Başkan Kadem Sağlam, ekmeğe en son zam verildiğinde 72 lira olan un fiyatının bugün 100 lirayı geçtiğini ifade ederek, “Kağıt ve poşette yaşanan artış oranları ile birlikte fırıncı esnafı zor bir dönem geçiriyor. Artan maliyetler karşısında ekmeğe zam yapılması bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.
 
"MALİYETLER ARTTI" 
            Başkan Sağlam, “Son dönemlerde ülkemiz üzerinde oynanan oyunlarla birlikte iç piyasadaki var olan bir takım dengelerin bozulması neticesinde fırıncıların mağduriyetini düşünerek bu toplantıyı yapmaya karar verdik. İmalat sektöründe 7-24 çalışan esnaf kardeşlerimizin son bir kaç ay içerisinde çok ciddi mağduriyetleri söz konusu olmuştur. Bu mağduriyetleri başta un fiyatlarının aşırı yükselmesi diğer nokta da ise imalat sektöründe kullandıkları poşetinden kağıdına kadar tüm ürünlere ciddi zamların gelmesiyle oluşmuştur. Bizde uzun süre sabretmenin neticesi olarak bir milli duruş da sergileyerek %30 - % 40 arasında eski seviyesini koruma ihtiyacı olmasına rağmen bizim arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz toplantıda % 20’lik bir fiyat artışı talep ettik. Biz fiyatlarımızı verdiğimiz zaman 70 TL civarında var olan unun çuvalı bugün 100 TL seviyesinde seyrediyor. Talebimiz bir zaman sonra bakanlığın el koyması ile beraber geri çevrilerek kabul edilmedi. Talebimizin geri dönmüş olmasıyla fırıncımızın mağdur edilmesi bir tarafa Sayın Bakanın açıklamaları da fırıncı esnafımızın üzerinden başka bir şaibenin oluşmasına sebebiyet verdi. Bakanın yaptığı açıklamaların birincisi, ekmek fiyatlarının milli duruş sergileme noktasında büyük marketlerle görüşüp yılbaşına kadar fiyat artışı olmayacağının sözünü almış olmasıdır. Bu bahsedilen firmaların hiç bir tanesi ekmek üreten firmalar değil. Nihayetinde o firmalar raflarına 10 tane ekmek koyar yüzde yüz zarar edebilir. Onbirinci kişiye yok derse kimse birşey diyemez. Fakat bizim fırıncımız yok diyemeyecek. Onlarda alış noktasında yine mağdur edeceği imalatçı firmadır. Bir defa bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

"MAKUL BİR SEVİYEDE ZAM İSTEDİK" 
      Sayın Bakanın yanındaki Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Günhan Ulusoy, ‘Elimde 5 milyon çuval un var. Bunu 95 TL'den fırıncılara vereceğim’ diyor. Aslında bu açıklama Bakan'ın yanındaki stokçunun kendisini ele vermesidir. Unun fiyatı 70 TL'den 2 ay içerisinde 100 TL'ye çıkıyor, Federasyon Başkanı, Sayın Bakanın yanında 95 TL'den unu fırıncılara vereceğim diyor. Yani 5 milyon çuval unu stok etmiş. Aynı firmanın pazarlamacıları fırıncılara geldiği zaman 95 TL yerine 105-108 veya 110 TL istiyorlar. Söylenen fiyat ile satılan fiyat aynı değildir. İmalat sektöründe 24 saat çalışan fırıncımızın bütün giderlerinde % 30 - % 40 artış olurken, bize % 20'yi çok görüyorlar. Zam isterken sanki vatandaşın ekmeğinde gözümüz varmış gibi algı oluşturuluyor. Vatandaşın ekmeğinde gözü olanlara fırsat vermeyeceğiz derken biz makul yükselişin yarısını talep ettik. Zaten biz vatandaşla iç içeyiz. Bu ekmeğin üreticisi de biziz. Ben Sayın Bakana sesleniyorum, vatandaşın ekmeğinde gözü olanlara fırsat vermeyecekse Tarım ve Orman Bakanı Sayın Pakdemirli milyonlarca Karadenizliyi ilgilendiren fındığı da Ferroriye peşkeş çekmesin. Karadeniz’deki vatandaşın ekmeği fındıktadır. Bu noktada yapmış oldukları uygulamanın ciddi derecede yanlış olduğunu biran önce bundan dönmeleri gerektiğini ifade ediyorum.

 "5 MİLYON ÇUVAL UNU 70 TL’DEN VERSİNLER" 
      Eğer ekmek fiyatlarında artış olmasını istemiyorlarsa 5 milyon çuval unu stok edenler bu millete 2-3 ay önce var olan fiyat 70 TL’den un çuvallarını versinler. Poşet, kağıt ve diğer ham maddeye gelen farkları da bizim fırıncılarımızın kendileri karşılayacaklardır. Aksi halde popülist politika bizlere yapmasınlar. Bunu doğru bulmuyoruz. Vatandaşın ekmeğinde gözü olanlara göz açtırmayacağız diyorlar. Bizde diyoruz ki; Fırıncıların ekmeğinde de kimsenin gözü olmasın. Bu fiyatlar durup dururken bu noktaya gelmedi. İşte 70 TL'den aldın, 5 milyon çuval un stok ettin, şimdide diyorsun ki; 95 TL.'den veririm. Önce o stokları eritsinler. O fiyattan getirsinler fırıncılara versinler. Bizde zam talebimizden vazgeçelim” dedi.  Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı Davut Kutoğlu ile artan maliyetler karşısında fırıncıların zarar ettiğini ifade ederek biran önce gereken zammın yapılmasını istedi.
 
banner71
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner78
banner77

MİLLETVEKİLİ MUHAMMET BALTA'YI ZİYARET...
AK Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Ahmet Uzun ve Başkan Yardımcısı İşadamı Cemil Albayrak, AK Parti...

Haberi Oku